Růst nájmů za 5 let
+23,4 %
O tolik se v Orlickém Podhůří za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
Obec · okres Ústí nad Orlicí · 683 obyvatel
Kolik stojí pronájem bytu podle velikosti, v novostavbě, jak se nájem vyvíjí a jakou část mzdy spolkne.
Zajímavosti z dat
Růst nájmů za 5 let
+23,4 %
O tolik se v Orlickém Podhůří za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
Nájem, nebo hypotéka?
1 609 Kč
O tolik je v Orlickém Podhůří vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiProti Praze
3,4×
Tolik bytů 2+kk byste v Orlickém Podhůří koupili za cenu jednoho v Praze (1,88 mil. Kč proti 6,39 mil. Kč).
ČSÚ, průměrné kupní ceny bytů za m² (skupina obcí), 2025
PodrobnostiDostupnost bydlení
4,7 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v Orlickém Podhůří. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
24 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v Orlickém Podhůří. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
Nájemní bydlení
5 %
Tolik obydlených bytů v Orlickém Podhůří je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
Výstavba
24,9
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v Orlickém Podhůří dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiNájem v novostavbě
+16 %
O tolik se v Orlickém Podhůří liší nájem v novostavbě (226 Kč/m²) od průměru obce (195 Kč/m²).
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
Nájem bytu 2+kk v Orlickém Podhůří vychází podle cenové mapy Ministerstva financí na 195 Kč/m² měsíčně, tedy asi 10 530 Kč bez energií a služeb.
Nájem spolkne 24 % průměrné hrubé mzdy v kraji.
V novostavbě je nájem vyšší, kolem 226 Kč/m² (o 16 %).
| Kategorie | Byt | Kč/m² | Měsíčně |
|---|---|---|---|
| VK1 | 1+kk, 1+1 | 268 | 8 580 Kč (32 m²) |
| VK2 | 2+kk, 2+1 | 195 | 10 530 Kč (54 m²) |
| VK3 | 3+kk, 3+1 | 188 | 14 100 Kč (75 m²) |
| VK4 | 4 a více pokojů | 169 | 16 060 Kč (95 m²) |
Cenová mapa nájemného MF (2. čtvrtletí 2026), referenční byty velikostních kategorií VK1–VK4; měsíční nájem pro ilustrativní velikost bytu. Zpracoval kdezit.cz.
| Období | Orlické Podhůří | Okres Ústí nad Orlicí | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 195 Kč/m² | 195 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 183 Kč/m² | 194 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 178 Kč/m² | 194 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 180 Kč/m² | 193 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 176 Kč/m² | 193 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 176 Kč/m² | 193 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 170 Kč/m² | 188 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 172 Kč/m² | 183 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 170 Kč/m² | 180 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 168 Kč/m² | 177 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 166 Kč/m² | 174 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 165 Kč/m² | 171 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 167 Kč/m² | 169 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 169 Kč/m² | 166 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 168 Kč/m² | 166 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 167 Kč/m² | 165 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 166 Kč/m² | 164 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 164 Kč/m² | 163 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 165 Kč/m² | 164 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 161 Kč/m² | 163 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 158 Kč/m² | 157 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 153 Kč/m² | 153 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 145 Kč/m² | 148 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 140 Kč/m² | 146 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 138 Kč/m² | 142 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 135 Kč/m² | 141 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 135 Kč/m² | 137 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 134 Kč/m² | 136 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 133 Kč/m² | 135 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 129 Kč/m² | 132 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 126 Kč/m² | 130 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
| Území | 2+kk Kč/m² | Novostavba | 2+kk měsíčně | % mzdy |
|---|---|---|---|---|
| Orlické Podhůří | 195 | 226 | 10 530 | 24 |
| Okres Ústí nad Orlicí | 195 | 227 | 10 555 | 24 |
| Pardubický kraj | 216 | 254 | 11 670 | 27 |
| Česko | 241 | 286 | 12 988 | 27 |
Nájem, nebo vlastní?
Byt 2+kk v Orlickém Podhůří stojí asi 1,88 mil. Kč. Nájem by za rok vynesl hrubě 6,7 % z ceny.
Porovnat nájem a hypotékuPodle cenové mapy nájemného Ministerstva financí stojí pronájem bytu 2+kk v Orlickém Podhůří asi 195 Kč/m² měsíčně, tedy kolem 10 530 Kč za byt 54 m² bez energií a služeb. Jde o modelový odhad z inzerátů, ne o skutečné smlouvy.
Měsíční nájem bez energií podle modelu MF: 1+kk, 1+1 (32 m²) asi 8 580 Kč, 2+kk, 2+1 (54 m²) asi 10 530 Kč, 3+kk, 3+1 (75 m²) asi 14 100 Kč, 4 a více pokojů (95 m²) asi 16 060 Kč. Menší byty mají vyšší nájem za metr čtvereční.
Nájem bytu 2+kk podle modelu MF odpovídá 24 % průměrné hrubé mzdy v kraji (Pardubický kraj). Za únosné se obvykle považuje do 30–35 % příjmu.