Obec · okres Ostrava-město · 2 819 obyvatel

Ceny bytů ve Vřesině

Kupní ceny bytů a rodinných domů, odhad ceny bytu 2+kk a 3+kk, nájem, výnos z pronájmu a dostupnost vůči mzdě.

Byt za m²
45 762Kč
ČSÚ 2025, skupina obcí v okrese
Byt 2+kk (54 m²)
2,47 mil. Kč
odhad z ceny za m²
Byt 3+kk (75 m²)
3,43 mil. Kč
odhad z ceny za m²
Rodinný dům za m²
47 174Kč
ČSÚ, skupina obcí v okrese
Nájem 2+kk
11 180Kč/měs.
207 Kč/m², model MF
Hrubý výnos z nájmu
5,4%
roční nájem / cena

průměr skupiny obcí ČSÚ model MF

Zajímavosti z dat

Co je zajímavé na bydlení ve Vřesině

Růst nájmů za 5 let

+28,6 %

O tolik se ve Vřesině za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.

Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026

Podrobnosti

Nájem, nebo hypotéka?

200 Kč

O tolik je ve Vřesině vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).

Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada

Podrobnosti

Proti Praze

2,6×

Tolik bytů 2+kk byste ve Vřesině koupili za cenu jednoho v Praze (2,47 mil. Kč proti 6,39 mil. Kč).

ČSÚ, průměrné kupní ceny bytů za m² (skupina obcí), 2025

Podrobnosti

Dostupnost bydlení

6,1 roku

Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk ve Vřesině. V Česku je to 6,9 roku.

ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji

Podrobnosti

Nájemní bydlení

3 %

Tolik obydlených bytů ve Vřesině je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.

ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021

Podrobnosti

Výstavba

19,2

Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel ve Vřesině dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.

ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel

Podrobnosti

Nájem v novostavbě

+27 %

O tolik se ve Vřesině liší nájem v novostavbě (263 Kč/m²) od průměru obce (207 Kč/m²).

Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026

Podrobnosti

Byty v obcích stejné velikostní skupiny jako Vřesina v okrese Ostrava-město se podle ČSÚ prodávají průměrně za 45 762 Kč/m², o 21 % méně než je průměr Česka.

Byt 2+kk (54 m²) by tu tedy stál zhruba 2,47 mil. Kč, byt 3+kk (75 m²) kolem 3,43 mil. Kč.

Na byt 2+kk je potřeba 6,1 roku průměrných hrubých mezd v kraji (průměr Česka 6,9 roku).

Pronájem bytu by při modelovém nájmu MF vynesl hrubě 5,4 % ročně z kupní ceny.

Cena bytů za m² (ČSÚ)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Česko: 57 822 Kč/m² Okres Ostrava-město: 51 808 Kč/m² Vřesina (skupina obcí): 45 762 Kč/m²
  • Vřesina (skupina obcí)
  • Okres Ostrava-město
  • Česko
Tabulka hodnot
ObdobíVřesina (skupina obcí)Okres Ostrava-městoČesko
202545 762 Kč/m²51 808 Kč/m²57 822 Kč/m²
202439 715 Kč/m²46 541 Kč/m²53 966 Kč/m²
202338 754 Kč/m²43 192 Kč/m²49 823 Kč/m²
202235 645 Kč/m²38 902 Kč/m²45 336 Kč/m²
202131 002 Kč/m²32 591 Kč/m²38 612 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Srovnání s okresem, krajem a Českem

ÚzemíByt Kč/m²Dům Kč/m²Nájem Kč/m²VýnosMezd na byt
Vřesina 45 762 47 174 207 5,4 % 6,1
Okres Ostrava-město 51 808 60 767 198 4,6 % 7,0
Moravskoslezský kraj 43 401 48 713 194 5,4 % 5,8
Česko 57 822 60 092 241 5,0 % 6,9

Ceny obce = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce). „Mezd na byt“ = cena bytu 2+kk / roční průměrná hrubá mzda v kraji. Zpracoval kdezit.cz.

Bytový fond a výstavba

Dokončené byty (2025)
5
Z toho v rodinných domech
5
Dokončené byty za 10 let
54
Byty na 1 000 obyvatel za 10 let
19,2 (Česko 30,8)
Obydlené byty (SLDB 2021)
1 004
Podíl nájemních bytů
3,3 %
Změna počtu obyvatel za 10 let
−2,7 %

ČSÚ (výstavba, SLDB 2021, obyvatelstvo); zpracoval kdezit.cz. Stáří bytového fondu z RÚIAN doplníme po rozšíření API kdezit.

Hypotéka na byt 2+kk

10 219 Kč/měs.

Úvěr 1,98 mil. Kč (80 % ceny), sazba 4,68 %, 30 let. ČNB ARAD

To je 24 % průměrné hrubé mzdy v kraji.

Spočítat vlastní splátku

Nájem, nebo hypotéka?

Vyrovnané

Vlastní byt 2+kk vyjde měsíčně asi na 10 980 Kč (úroky, náklady vlastníka a ušlý výnos z vlastních zdrojů, bez úmoru a bez růstu cen), nájem na 11 180 Kč. Cena bytu odpovídá nájmu za 18,4 roku.

Srovnat nájem a koupi ve Vřesině

Rizika lokality

Zastavěné území v záplavové zóně Q100
1,5 %
Zasaženo povodní 2024
1,2 %
Vysoký radonový index
0,0 %
Poddolovaná území
–

Rizika konkrétní adresy: prověřit adresu na kdezit.cz.