Obec · okres Uherské Hradiště · 230 obyvatel

Ceny bytů ve Svárově

Kupní ceny bytů a rodinných domů, odhad ceny bytu 2+kk a 3+kk, nájem, výnos z pronájmu a dostupnost vůči mzdě.

Byt za m²
32 985Kč
ČSÚ 2025, skupina obcí v okrese
Byt 2+kk (54 m²)
1,78 mil. Kč
odhad z ceny za m²
Byt 3+kk (75 m²)
2,47 mil. Kč
odhad z ceny za m²
Rodinný dům za m²
35 951Kč
ČSÚ, skupina obcí v okrese
Nájem 2+kk
11 230Kč/měs.
208 Kč/m², model MF
Hrubý výnos z nájmu
7,6%
roční nájem / cena

průměr skupiny obcí ČSÚ model MF

Zajímavosti z dat

Co je zajímavé na bydlení ve Svárově

Růst nájmů za 5 let

+18,2 %

O tolik se ve Svárově za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.

Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026

Podrobnosti

Nájem, nebo hypotéka?

2 658 Kč

O tolik je ve Svárově vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).

Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada

Podrobnosti

Proti Praze

3,6×

Tolik bytů 2+kk byste ve Svárově koupili za cenu jednoho v Praze (1,78 mil. Kč proti 6,39 mil. Kč).

ČSÚ, průměrné kupní ceny bytů za m² (skupina obcí), 2025

Podrobnosti

Dostupnost bydlení

4,5 roku

Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk ve Svárově. V Česku je to 6,9 roku.

ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji

Podrobnosti

Nájemní bydlení

3 %

Tolik obydlených bytů ve Svárově je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.

ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021

Podrobnosti

Výstavba

47,8

Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel ve Svárově dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.

ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel

Podrobnosti

Nájem v novostavbě

+16 %

O tolik se ve Svárově liší nájem v novostavbě (241 Kč/m²) od průměru obce (208 Kč/m²).

Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026

Podrobnosti

Byty v obcích stejné velikostní skupiny jako Svárov v okrese Uherské Hradiště se podle ČSÚ prodávají průměrně za 32 985 Kč/m², o 43 % méně než je průměr Česka.

Byt 2+kk (54 m²) by tu tedy stál zhruba 1,78 mil. Kč, byt 3+kk (75 m²) kolem 2,47 mil. Kč.

Na byt 2+kk je potřeba 4,5 roku průměrných hrubých mezd v kraji (průměr Česka 6,9 roku).

Pronájem bytu by při modelovém nájmu MF vynesl hrubě 7,6 % ročně z kupní ceny.

Cena bytů za m² (ČSÚ)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Česko: 57 822 Kč/m² Okres Uherské Hradiště: 45 147 Kč/m² Svárov (skupina obcí): 32 985 Kč/m²
  • Svárov (skupina obcí)
  • Okres Uherské Hradiště
  • Česko
Tabulka hodnot
ObdobíSvárov (skupina obcí)Okres Uherské HradištěČesko
202532 985 Kč/m²45 147 Kč/m²57 822 Kč/m²
202433 539 Kč/m²43 417 Kč/m²53 966 Kč/m²
202329 351 Kč/m²38 643 Kč/m²49 823 Kč/m²
202228 894 Kč/m²35 908 Kč/m²45 336 Kč/m²
202125 340 Kč/m²30 385 Kč/m²38 612 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Srovnání s okresem, krajem a Českem

ÚzemíByt Kč/m²Dům Kč/m²Nájem Kč/m²VýnosMezd na byt
Svárov 32 985 35 951 208 7,6 % 4,5
Okres Uherské Hradiště 45 147 37 632 214 5,7 % 6,1
Zlínský kraj 49 048 43 751 218 5,3 % 6,6
Česko 57 822 60 092 241 5,0 % 6,9

Ceny obce = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce). „Mezd na byt“ = cena bytu 2+kk / roční průměrná hrubá mzda v kraji. Zpracoval kdezit.cz.

Bytový fond a výstavba

Dokončené byty (2025)
3
Z toho v rodinných domech
3
Dokončené byty za 10 let
11
Byty na 1 000 obyvatel za 10 let
47,8 (Česko 30,8)
Obydlené byty (SLDB 2021)
80
Podíl nájemních bytů
2,8 %
Změna počtu obyvatel za 10 let
−5,3 %

ČSÚ (výstavba, SLDB 2021, obyvatelstvo); zpracoval kdezit.cz. Stáří bytového fondu z RÚIAN doplníme po rozšíření API kdezit.

Hypotéka na byt 2+kk

7 364 Kč/měs.

Úvěr 1,42 mil. Kč (80 % ceny), sazba 4,68 %, 30 let. ČNB ARAD

To je 17 % průměrné hrubé mzdy v kraji.

Spočítat vlastní splátku

Nájem, nebo hypotéka?

Vlastní bydlení vychází levněji

Vlastní byt 2+kk vyjde měsíčně asi na 8 572 Kč (úroky, náklady vlastníka a ušlý výnos z vlastních zdrojů, bez úmoru a bez růstu cen), nájem na 11 230 Kč. Cena bytu odpovídá nájmu za 13,2 roku.

Srovnat nájem a koupi ve Svárově

Rizika lokality

Zastavěné území v záplavové zóně Q100
0,0 %
Zasaženo povodní 2024
0,0 %
Vysoký radonový index
0,0 %
Poddolovaná území
–

Rizika konkrétní adresy: prověřit adresu na kdezit.cz.