Srovnání obcí · obec v okrese Brno-venkov · město v okrese Brno-venkov

Zastávka, nebo Zbýšov?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Zbýšově: asi 12 370 Kč měsíčně proti 14 580 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Zastávce a 7,6 roku ve Zbýšově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Zastávce: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.

Srovnání v číslech

UkazatelZastávkaZbýšovVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 62 159 Kč 62 159 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,36 mil. Kč 3,36 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 356 Kč 54 356 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 270 Kč 229 Kč Zbýšov levnější o 15 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 14 580 Kč 12 370 Kč Zbýšov levnější o 15 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 30 % 26 % Zbýšov nižší o 4,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,2 % 4,4 % Zastávka vyšší o 0,8 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 901 Kč 13 901 Kč –
Počet obyvatel 2 483 3 707 –
Průměrný věk 44,4 roku 43,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −1,7 % −3,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 13,7 12,1 Zastávka vyšší o 13 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,6 % 4,5 % –
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,0 % 0,0 % –
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 66 38 Zastávka vyšší o 74 %
Dojezd autem mezi obcemi 6 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Zbýšov: 229 Kč/m² Zastávka: 270 Kč/m²
  • Zastávka
  • Zbýšov
Tabulka hodnot
ObdobíZastávkaZbýšov
6/2026270 Kč/m²229 Kč/m²
3/2026270 Kč/m²228 Kč/m²
12/2025295 Kč/m²231 Kč/m²
9/2025294 Kč/m²232 Kč/m²
6/2025285 Kč/m²235 Kč/m²
3/2025283 Kč/m²228 Kč/m²
12/2024286 Kč/m²224 Kč/m²
9/2024253 Kč/m²205 Kč/m²
6/2024242 Kč/m²201 Kč/m²
3/2024232 Kč/m²196 Kč/m²
12/2023222 Kč/m²191 Kč/m²
9/2023212 Kč/m²186 Kč/m²
6/2023208 Kč/m²186 Kč/m²
3/2023203 Kč/m²184 Kč/m²
12/2022201 Kč/m²183 Kč/m²
9/2022200 Kč/m²182 Kč/m²
6/2022199 Kč/m²181 Kč/m²
3/2022197 Kč/m²180 Kč/m²
12/2021196 Kč/m²180 Kč/m²
9/2021194 Kč/m²180 Kč/m²
6/2021188 Kč/m²174 Kč/m²
3/2021180 Kč/m²171 Kč/m²
12/2020175 Kč/m²164 Kč/m²
9/2020176 Kč/m²165 Kč/m²
6/2020169 Kč/m²164 Kč/m²
3/2020168 Kč/m²165 Kč/m²
12/2019166 Kč/m²166 Kč/m²
9/2019169 Kč/m²165 Kč/m²
6/2019169 Kč/m²163 Kč/m²
3/2019166 Kč/m²158 Kč/m²
12/2018163 Kč/m²158 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Zbýšov: 62 159 Kč/m² Zastávka: 62 159 Kč/m²
  • Zastávka
  • Zbýšov
Tabulka hodnot
ObdobíZastávkaZbýšov
202562 159 Kč/m²62 159 Kč/m²
202456 218 Kč/m²56 218 Kč/m²
202349 053 Kč/m²49 053 Kč/m²
202242 759 Kč/m²42 759 Kč/m²
202137 306 Kč/m²37 306 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Zastávka s…