Srovnání obcí · město v okrese Benešov · město v okrese Benešov
Týnec nad Sázavou, nebo Vlašim?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Týnci nad Sázavou: metr čtvereční za 55 657 Kč proti 60 183 Kč ve Vlašimi, tedy o 8 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 240 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Týnci nad Sázavou: asi 11 930 Kč měsíčně proti 12 780 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,6 roku průměrné hrubé mzdy v Týnci nad Sázavou a 7,1 roku ve Vlašimi (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Týnec nad Sázavou | Vlašim | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 55 657 Kč | 60 183 Kč | Týnec nad Sázavou levnější o 8 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,01 mil. Kč | 3,25 mil. Kč | Týnec nad Sázavou levnější o 7 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 51 862 Kč | 60 909 Kč | Týnec nad Sázavou levnější o 15 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 221 Kč | 237 Kč | Týnec nad Sázavou levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 930 Kč | 12 780 Kč | Týnec nad Sázavou levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 24 % | 26 % | Týnec nad Sázavou nižší o 1,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,6 roku | 7,1 roku | Týnec nad Sázavou dostupnější o 8 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,8 % | 4,7 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 453 Kč | 13 446 Kč | Týnec nad Sázavou nižší o 7 % |
| Počet obyvatel | 5 732 | 11 329 | – |
| Průměrný věk | 45,0 roku | 45,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +0,8 % | −3,2 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 29,0 | 20,5 | Týnec nad Sázavou vyšší o 41 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,4 % | 3,7 % | Týnec nad Sázavou nižší o 0,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,8 % | 1,3 % | Vlašim nižší o 0,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 87,3 % | 0,3 % | Vlašim nižší o 87,0 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 58 | 54 | Týnec nad Sázavou vyšší o 7 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 36 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Týnec nad Sázavou
- Vlašim
Tabulka hodnot
| Období | Týnec nad Sázavou | Vlašim |
|---|---|---|
| 6/2026 | 221 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 3/2026 | 231 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 12/2025 | 236 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 9/2025 | 225 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 219 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 220 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 12/2024 | 219 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 9/2024 | 210 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 6/2024 | 206 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 3/2024 | 202 Kč/m² | 216 Kč/m² |
| 12/2023 | 198 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 9/2023 | 194 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 6/2023 | 194 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 3/2023 | 190 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2022 | 189 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 9/2022 | 188 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2022 | 187 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 3/2022 | 186 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 12/2021 | 187 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 9/2021 | 188 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2021 | 184 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 3/2021 | 176 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2020 | 169 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 9/2020 | 168 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 6/2020 | 167 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 3/2020 | 162 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 12/2019 | 158 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 9/2019 | 158 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2019 | 156 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2019 | 156 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 12/2018 | 151 Kč/m² | 152 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Týnec nad Sázavou
- Vlašim
Tabulka hodnot
| Období | Týnec nad Sázavou | Vlašim |
|---|---|---|
| 2025 | 55 657 Kč/m² | 60 183 Kč/m² |
| 2024 | 53 001 Kč/m² | 55 109 Kč/m² |
| 2023 | 48 225 Kč/m² | 50 264 Kč/m² |
| 2022 | 43 517 Kč/m² | 45 495 Kč/m² |
| 2021 | 35 470 Kč/m² | 39 856 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz