Srovnání obcí · obec v okrese Břeclav · město v okrese Břeclav
Tvrdonice, nebo Velké Pavlovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 58 157 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Břeclav a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 11 450 Kč a 11 500 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,1 roku průměrné hrubé mzdy v Tvrdonicích a 7,1 roku ve Velkých Pavlovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Tvrdonice | Velké Pavlovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 58 157 Kč | 58 157 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,14 mil. Kč | 3,14 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 48 077 Kč | 48 077 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 212 Kč | 213 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 450 Kč | 11 500 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 24 % | 24 % | Tvrdonice nižší o 0,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,1 roku | 7,1 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,4 % | 4,4 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 990 Kč | 12 990 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 075 | 3 112 | – |
| Průměrný věk | 44,8 roku | 44,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +1,1 % | −0,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 21,7 | 46,6 | Velké Pavlovice vyšší o 115 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,3 % | 4,3 % | – |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 1,2 % | Tvrdonice nižší o 1,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 47 | 81 | Velké Pavlovice vyšší o 72 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 26 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Tvrdonice
- Velké Pavlovice
Tabulka hodnot
| Období | Tvrdonice | Velké Pavlovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 212 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 3/2026 | 215 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 12/2025 | 217 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 9/2025 | 220 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 6/2025 | 219 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 3/2025 | 221 Kč/m² | 244 Kč/m² |
| 12/2024 | 216 Kč/m² | 253 Kč/m² |
| 9/2024 | 205 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 6/2024 | 203 Kč/m² | 216 Kč/m² |
| 3/2024 | 200 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 12/2023 | 197 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 9/2023 | 195 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 194 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 3/2023 | 191 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 191 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 190 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2022 | 190 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 3/2022 | 189 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 12/2021 | 190 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 9/2021 | 187 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2021 | 186 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 3/2021 | 178 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2020 | 171 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 9/2020 | 172 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2020 | 167 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2020 | 169 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 12/2019 | 167 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 9/2019 | 167 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2019 | 168 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 3/2019 | 163 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2018 | 161 Kč/m² | 153 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Tvrdonice
- Velké Pavlovice
Tabulka hodnot
| Období | Tvrdonice | Velké Pavlovice |
|---|---|---|
| 2025 | 58 157 Kč/m² | 58 157 Kč/m² |
| 2024 | 56 285 Kč/m² | 56 285 Kč/m² |
| 2023 | 49 976 Kč/m² | 49 976 Kč/m² |
| 2022 | 45 680 Kč/m² | 45 680 Kč/m² |
| 2021 | 37 158 Kč/m² | 37 158 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz