Srovnání obcí · obec v okrese Brno-venkov · obec v okrese Brno-venkov
Troubsko, nebo Zastávka?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Troubsku: asi 13 820 Kč měsíčně proti 14 580 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Troubsku a 7,6 roku v Zastávce (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Zastávce: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 4,9 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Troubsko | Zastávka | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 62 159 Kč | 62 159 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,36 mil. Kč | 3,36 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 54 356 Kč | 54 356 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 256 Kč | 270 Kč | Troubsko levnější o 5 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 820 Kč | 14 580 Kč | Troubsko levnější o 5 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 29 % | 30 % | Troubsko nižší o 1,6 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,6 roku | 7,6 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,9 % | 5,2 % | Zastávka vyšší o 0,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 901 Kč | 13 901 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 394 | 2 483 | – |
| Průměrný věk | 43,1 roku | 44,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,5 % | −1,7 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 68,1 | 13,7 | Troubsko vyšší o 397 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,6 % | 4,6 % | Troubsko nižší o 1,0 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 2 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 94 | 66 | Troubsko vyšší o 42 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 16 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Troubsko
- Zastávka
Tabulka hodnot
| Období | Troubsko | Zastávka |
|---|---|---|
| 6/2026 | 256 Kč/m² | 270 Kč/m² |
| 3/2026 | 271 Kč/m² | 270 Kč/m² |
| 12/2025 | 268 Kč/m² | 295 Kč/m² |
| 9/2025 | 267 Kč/m² | 294 Kč/m² |
| 6/2025 | 264 Kč/m² | 285 Kč/m² |
| 3/2025 | 250 Kč/m² | 283 Kč/m² |
| 12/2024 | 246 Kč/m² | 286 Kč/m² |
| 9/2024 | 236 Kč/m² | 253 Kč/m² |
| 6/2024 | 231 Kč/m² | 242 Kč/m² |
| 3/2024 | 226 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 12/2023 | 223 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 9/2023 | 221 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 6/2023 | 224 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2023 | 222 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 12/2022 | 223 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 9/2022 | 222 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2022 | 221 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 3/2022 | 220 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2021 | 221 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 9/2021 | 216 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2021 | 211 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 3/2021 | 210 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2020 | 206 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 9/2020 | 204 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2020 | 205 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 3/2020 | 201 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2019 | 199 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 9/2019 | 197 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 197 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 3/2019 | 187 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 12/2018 | 182 Kč/m² | 163 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Troubsko
- Zastávka
Tabulka hodnot
| Období | Troubsko | Zastávka |
|---|---|---|
| 2025 | 62 159 Kč/m² | 62 159 Kč/m² |
| 2024 | 56 218 Kč/m² | 56 218 Kč/m² |
| 2023 | 49 053 Kč/m² | 49 053 Kč/m² |
| 2022 | 42 759 Kč/m² | 42 759 Kč/m² |
| 2021 | 37 306 Kč/m² | 37 306 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz