Srovnání obcí · městys v okrese Brno-venkov · obec v okrese Brno-venkov
Pozořice, nebo Troubsko?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Pozořicích: asi 13 660 Kč měsíčně proti 13 820 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Pozořicích a 7,6 roku v Troubsku (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Pozořice | Troubsko | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 62 159 Kč | 62 159 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,36 mil. Kč | 3,36 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 54 356 Kč | 54 356 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 253 Kč | 256 Kč | Pozořice levnější o 1 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 660 Kč | 13 820 Kč | Pozořice levnější o 1 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 29 % | 29 % | Pozořice nižší o 0,3 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,6 roku | 7,6 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,9 % | 4,9 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 901 Kč | 13 901 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 424 | 2 394 | – |
| Průměrný věk | 41,1 roku | 43,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,5 % | +7,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 36,3 | 68,1 | Troubsko vyšší o 88 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,5 % | 3,6 % | Troubsko nižší o 0,9 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 2 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 96 | 94 | Pozořice vyšší o 2 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 28 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Pozořice
- Troubsko
Tabulka hodnot
| Období | Pozořice | Troubsko |
|---|---|---|
| 6/2026 | 253 Kč/m² | 256 Kč/m² |
| 3/2026 | 246 Kč/m² | 271 Kč/m² |
| 12/2025 | 261 Kč/m² | 268 Kč/m² |
| 9/2025 | 261 Kč/m² | 267 Kč/m² |
| 6/2025 | 257 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 3/2025 | 256 Kč/m² | 250 Kč/m² |
| 12/2024 | 253 Kč/m² | 246 Kč/m² |
| 9/2024 | 234 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 6/2024 | 228 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 3/2024 | 222 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 12/2023 | 216 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 9/2023 | 210 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 6/2023 | 210 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 3/2023 | 206 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 12/2022 | 204 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 9/2022 | 202 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 6/2022 | 200 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 3/2022 | 198 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 12/2021 | 198 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 9/2021 | 198 Kč/m² | 216 Kč/m² |
| 6/2021 | 195 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 3/2021 | 192 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 12/2020 | 185 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 9/2020 | 181 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 6/2020 | 176 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 3/2020 | 176 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2019 | 174 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 9/2019 | 175 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 6/2019 | 174 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2019 | 171 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2018 | 171 Kč/m² | 182 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Pozořice
- Troubsko
Tabulka hodnot
| Období | Pozořice | Troubsko |
|---|---|---|
| 2025 | 62 159 Kč/m² | 62 159 Kč/m² |
| 2024 | 56 218 Kč/m² | 56 218 Kč/m² |
| 2023 | 49 053 Kč/m² | 49 053 Kč/m² |
| 2022 | 42 759 Kč/m² | 42 759 Kč/m² |
| 2021 | 37 306 Kč/m² | 37 306 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz