Srovnání obcí · obec v okrese Mělník · město v okrese Mělník

Tišice, nebo Veltrusy?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 151 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Mělník a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 13 930 Kč a 13 880 Kč měsíčně bez energií.

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,2 roku průměrné hrubé mzdy v Tišicích a 7,2 roku ve Veltrusech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelTišiceVeltrusyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 151 Kč 61 151 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,30 mil. Kč 3,30 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 59 334 Kč 59 334 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 258 Kč 257 Kč –
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 13 930 Kč 13 880 Kč –
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 28 % 28 % Veltrusy nižší o 0,1 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,2 roku 7,2 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,1 % 5,0 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 652 Kč 13 652 Kč –
Počet obyvatel 2 636 2 328 –
Průměrný věk 39,9 roku 40,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +18,5 % +15,0 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 61,8 54,6 Tišice vyšší o 13 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,6 % 3,6 % Veltrusy nižší o 1,0 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 9,7 % 9,3 % Veltrusy nižší o 0,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 67 89 Veltrusy vyšší o 33 %
Dojezd autem mezi obcemi 30 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Veltrusy: 257 Kč/m² Tišice: 258 Kč/m²
  • Tišice
  • Veltrusy
Tabulka hodnot
ObdobíTišiceVeltrusy
6/2026258 Kč/m²257 Kč/m²
3/2026267 Kč/m²255 Kč/m²
12/2025263 Kč/m²266 Kč/m²
9/2025259 Kč/m²267 Kč/m²
6/2025253 Kč/m²270 Kč/m²
3/2025249 Kč/m²262 Kč/m²
12/2024251 Kč/m²266 Kč/m²
9/2024237 Kč/m²238 Kč/m²
6/2024232 Kč/m²232 Kč/m²
3/2024228 Kč/m²226 Kč/m²
12/2023224 Kč/m²220 Kč/m²
9/2023220 Kč/m²214 Kč/m²
6/2023221 Kč/m²215 Kč/m²
3/2023217 Kč/m²214 Kč/m²
12/2022215 Kč/m²214 Kč/m²
9/2022213 Kč/m²214 Kč/m²
6/2022212 Kč/m²212 Kč/m²
3/2022210 Kč/m²209 Kč/m²
12/2021208 Kč/m²211 Kč/m²
9/2021211 Kč/m²206 Kč/m²
6/2021207 Kč/m²198 Kč/m²
3/2021205 Kč/m²195 Kč/m²
12/2020191 Kč/m²192 Kč/m²
9/2020183 Kč/m²189 Kč/m²
6/2020178 Kč/m²192 Kč/m²
3/2020176 Kč/m²184 Kč/m²
12/2019176 Kč/m²179 Kč/m²
9/2019184 Kč/m²180 Kč/m²
6/2019181 Kč/m²180 Kč/m²
3/2019170 Kč/m²167 Kč/m²
12/2018167 Kč/m²157 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Veltrusy: 61 151 Kč/m² Tišice: 61 151 Kč/m²
  • Tišice
  • Veltrusy
Tabulka hodnot
ObdobíTišiceVeltrusy
202561 151 Kč/m²61 151 Kč/m²
202459 085 Kč/m²59 085 Kč/m²
202351 709 Kč/m²51 709 Kč/m²
202244 977 Kč/m²44 977 Kč/m²
202133 712 Kč/m²33 712 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz