Srovnání obcí · obec v okrese Praha-východ · obec v okrese Praha-východ

Strančice, nebo Veleň?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Veleni: asi 16 470 Kč měsíčně proti 16 900 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy ve Strančicích a 7,3 roku ve Veleni (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Strančicích: hrubě 6,1 % ročně z kupní ceny proti 5,9 %.

Srovnání v číslech

UkazatelStrančiceVeleňVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 886 Kč 61 886 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,34 mil. Kč 3,34 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 96 353 Kč 96 353 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 313 Kč 305 Kč Veleň levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 16 900 Kč 16 470 Kč Veleň levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 34 % 33 % Veleň nižší o 0,9 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,3 roku 7,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,1 % 5,9 % Strančice vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 818 Kč 13 818 Kč –
Počet obyvatel 2 990 2 072 –
Průměrný věk 38,6 roku 35,8 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +32,8 % +64,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 94,0 100,4 Veleň vyšší o 7 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,5 % 3,8 % Strančice nižší o 1,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,0 % 1,9 % Strančice nižší o 1,9 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 99 94 Strančice vyšší o 5 %
Dojezd autem mezi obcemi 42 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Veleň: 305 Kč/m² Strančice: 313 Kč/m²
  • Strančice
  • Veleň
Tabulka hodnot
ObdobíStrančiceVeleň
6/2026313 Kč/m²305 Kč/m²
3/2026308 Kč/m²307 Kč/m²
12/2025311 Kč/m²297 Kč/m²
9/2025299 Kč/m²289 Kč/m²
6/2025291 Kč/m²282 Kč/m²
3/2025288 Kč/m²289 Kč/m²
12/2024294 Kč/m²297 Kč/m²
9/2024269 Kč/m²267 Kč/m²
6/2024262 Kč/m²261 Kč/m²
3/2024257 Kč/m²256 Kč/m²
12/2023252 Kč/m²249 Kč/m²
9/2023247 Kč/m²242 Kč/m²
6/2023252 Kč/m²247 Kč/m²
3/2023248 Kč/m²241 Kč/m²
12/2022248 Kč/m²241 Kč/m²
9/2022248 Kč/m²241 Kč/m²
6/2022248 Kč/m²241 Kč/m²
3/2022247 Kč/m²241 Kč/m²
12/2021246 Kč/m²244 Kč/m²
9/2021249 Kč/m²243 Kč/m²
6/2021245 Kč/m²240 Kč/m²
3/2021241 Kč/m²240 Kč/m²
12/2020234 Kč/m²237 Kč/m²
9/2020229 Kč/m²239 Kč/m²
6/2020218 Kč/m²237 Kč/m²
3/2020215 Kč/m²234 Kč/m²
12/2019204 Kč/m²231 Kč/m²
9/2019205 Kč/m²230 Kč/m²
6/2019202 Kč/m²229 Kč/m²
3/2019195 Kč/m²225 Kč/m²
12/2018192 Kč/m²215 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Veleň: 61 886 Kč/m² Strančice: 61 886 Kč/m²
  • Strančice
  • Veleň
Tabulka hodnot
ObdobíStrančiceVeleň
202561 886 Kč/m²61 886 Kč/m²
202456 077 Kč/m²56 077 Kč/m²
202351 291 Kč/m²46 297 Kč/m²
202246 285 Kč/m²42 218 Kč/m²
202139 940 Kč/m²31 223 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Strančice s…

Porovnat Veleň s…