Srovnání obcí · město v okrese Tábor · město v okrese Tábor
Sezimovo Ústí, nebo Tábor?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Sezimově Ústí: metr čtvereční za 40 990 Kč proti 51 108 Kč v Táboře, tedy o 20 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 550 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Sezimově Ústí: asi 10 530 Kč měsíčně proti 11 160 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,4 roku průměrné hrubé mzdy v Sezimově Ústí a 6,8 roku v Táboře (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Sezimově Ústí: hrubě 5,7 % ročně z kupní ceny proti 4,9 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Sezimovo Ústí | Tábor | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 990 Kč | 51 108 Kč | Sezimovo Ústí levnější o 20 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,21 mil. Kč | 2,76 mil. Kč | Sezimovo Ústí levnější o 20 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 48 382 Kč | 53 102 Kč | Sezimovo Ústí levnější o 9 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 195 Kč | 207 Kč | Sezimovo Ústí levnější o 6 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 530 Kč | 11 160 Kč | Sezimovo Ústí levnější o 6 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 24 % | 25 % | Sezimovo Ústí nižší o 1,4 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,4 roku | 6,8 roku | Sezimovo Ústí dostupnější o 20 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,7 % | 4,9 % | Sezimovo Ústí vyšší o 0,9 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 143 Kč | 11 418 Kč | Sezimovo Ústí nižší o 20 % |
| Počet obyvatel | 7 131 | 34 339 | – |
| Průměrný věk | 46,1 roku | 44,6 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −2,0 % | −0,9 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 8,6 | 13,9 | Tábor vyšší o 62 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,0 % | 5,2 % | Sezimovo Ústí nižší o 0,1 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 3,8 % | 1,1 % | Tábor nižší o 2,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 36,3 % | Sezimovo Ústí nižší o 36,3 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 3 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 84 | 71 | Sezimovo Ústí vyšší o 18 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 9 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Sezimovo Ústí
- Tábor
Tabulka hodnot
| Období | Sezimovo Ústí | Tábor |
|---|---|---|
| 6/2026 | 195 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 3/2026 | 194 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 12/2025 | 193 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 9/2025 | 192 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 6/2025 | 186 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 3/2025 | 188 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 12/2024 | 182 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2024 | 174 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 6/2024 | 170 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2024 | 166 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 12/2023 | 161 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 9/2023 | 157 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 6/2023 | 152 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 3/2023 | 149 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2022 | 148 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2022 | 146 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2022 | 144 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 3/2022 | 142 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 12/2021 | 141 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 9/2021 | 136 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 6/2021 | 136 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 3/2021 | 132 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 12/2020 | 127 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 9/2020 | 127 Kč/m² | 132 Kč/m² |
| 6/2020 | 124 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 3/2020 | 120 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 12/2019 | 116 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 9/2019 | 116 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 6/2019 | 116 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 3/2019 | 112 Kč/m² | 123 Kč/m² |
| 12/2018 | 113 Kč/m² | 121 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Sezimovo Ústí
- Tábor
Tabulka hodnot
| Období | Sezimovo Ústí | Tábor |
|---|---|---|
| 2025 | 40 990 Kč/m² | 51 108 Kč/m² |
| 2024 | 38 548 Kč/m² | 49 848 Kč/m² |
| 2023 | 37 135 Kč/m² | 46 364 Kč/m² |
| 2022 | 33 307 Kč/m² | 41 582 Kč/m² |
| 2021 | 27 110 Kč/m² | 33 964 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz