Srovnání obcí · město v okrese Benešov · město v okrese Benešov

Pyšely, nebo Votice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 55 657 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Benešov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Voticích: asi 10 570 Kč měsíčně proti 13 610 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,6 roku průměrné hrubé mzdy v Pyšelích a 6,6 roku ve Voticích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Pyšelích: hrubě 5,4 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelPyšelyVoticeVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 55 657 Kč 55 657 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,01 mil. Kč 3,01 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 51 862 Kč 51 862 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 252 Kč 196 Kč Votice levnější o 22 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 13 610 Kč 10 570 Kč Votice levnější o 22 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 28 % 21 % Votice nižší o 6,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,6 roku 6,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 4,2 % Pyšely vyšší o 1,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 12 453 Kč 12 453 Kč –
Počet obyvatel 2 361 4 777 –
Průměrný věk 38,8 roku 43,6 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +27,6 % +4,4 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 85,6 24,3 Pyšely vyšší o 252 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 1,6 % 3,5 % Pyšely nižší o 2,0 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,0 % 0,8 % Pyšely nižší o 0,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 93,6 % 28,1 % Votice nižší o 65,4 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 2 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 96 67 Pyšely vyšší o 43 %
Dojezd autem mezi obcemi 30 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Votice: 196 Kč/m² Pyšely: 252 Kč/m²
  • Pyšely
  • Votice
Tabulka hodnot
ObdobíPyšelyVotice
6/2026252 Kč/m²196 Kč/m²
3/2026248 Kč/m²192 Kč/m²
12/2025256 Kč/m²189 Kč/m²
9/2025254 Kč/m²188 Kč/m²
6/2025249 Kč/m²186 Kč/m²
3/2025245 Kč/m²187 Kč/m²
12/2024244 Kč/m²189 Kč/m²
9/2024226 Kč/m²187 Kč/m²
6/2024219 Kč/m²185 Kč/m²
3/2024213 Kč/m²184 Kč/m²
12/2023207 Kč/m²182 Kč/m²
9/2023202 Kč/m²180 Kč/m²
6/2023202 Kč/m²178 Kč/m²
3/2023200 Kč/m²175 Kč/m²
12/2022200 Kč/m²174 Kč/m²
9/2022200 Kč/m²172 Kč/m²
6/2022200 Kč/m²170 Kč/m²
3/2022200 Kč/m²168 Kč/m²
12/2021202 Kč/m²167 Kč/m²
9/2021200 Kč/m²164 Kč/m²
6/2021198 Kč/m²158 Kč/m²
3/2021192 Kč/m²156 Kč/m²
12/2020179 Kč/m²148 Kč/m²
9/2020173 Kč/m²149 Kč/m²
6/2020171 Kč/m²148 Kč/m²
3/2020164 Kč/m²143 Kč/m²
12/2019157 Kč/m²139 Kč/m²
9/2019153 Kč/m²143 Kč/m²
6/2019150 Kč/m²140 Kč/m²
3/2019147 Kč/m²134 Kč/m²
12/2018142 Kč/m²123 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Votice: 55 657 Kč/m² Pyšely: 55 657 Kč/m²
  • Pyšely
  • Votice
Tabulka hodnot
ObdobíPyšelyVotice
202555 657 Kč/m²55 657 Kč/m²
202453 001 Kč/m²53 001 Kč/m²
202348 225 Kč/m²48 225 Kč/m²
202243 517 Kč/m²43 517 Kč/m²
202135 470 Kč/m²35 470 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz