Srovnání obcí · obec v okrese Pardubice · město v okrese Pardubice
Opatovice nad Labem, nebo Přelouč?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Opatovicích nad Labem: metr čtvereční za 49 747 Kč proti 64 604 Kč v Přelouči, tedy o 23 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 800 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Přelouči: asi 13 150 Kč měsíčně proti 13 880 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Opatovicích nad Labem a 8,6 roku v Přelouči (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Opatovicích nad Labem: hrubě 6,2 % ročně z kupní ceny proti 4,5 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Opatovice nad Labem | Přelouč | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 49 747 Kč | 64 604 Kč | Opatovice nad Labem levnější o 23 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,69 mil. Kč | 3,49 mil. Kč | Opatovice nad Labem levnější o 23 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 54 065 Kč | 60 247 Kč | Opatovice nad Labem levnější o 10 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 257 Kč | 244 Kč | Přelouč levnější o 5 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 880 Kč | 13 150 Kč | Přelouč levnější o 5 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 32 % | 30 % | Přelouč nižší o 1,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,7 roku | 8,6 roku | Opatovice nad Labem dostupnější o 23 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,2 % | 4,5 % | Opatovice nad Labem vyšší o 1,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 129 Kč | 14 438 Kč | Opatovice nad Labem nižší o 23 % |
| Počet obyvatel | 2 968 | 10 195 | – |
| Průměrný věk | 39,6 roku | 43,7 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +17,3 % | +11,7 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 61,7 | 34,0 | Opatovice nad Labem vyšší o 81 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,2 % | 5,3 % | Opatovice nad Labem nižší o 2,1 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 1,4 % | Opatovice nad Labem nižší o 1,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 94 | 67 | Opatovice nad Labem vyšší o 40 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 26 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Opatovice nad Labem
- Přelouč
Tabulka hodnot
| Období | Opatovice nad Labem | Přelouč |
|---|---|---|
| 6/2026 | 257 Kč/m² | 244 Kč/m² |
| 3/2026 | 250 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 12/2025 | 237 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 9/2025 | 232 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 6/2025 | 230 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 3/2025 | 233 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 12/2024 | 236 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 9/2024 | 222 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 6/2024 | 218 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2024 | 214 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 12/2023 | 209 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 9/2023 | 205 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 6/2023 | 205 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 3/2023 | 201 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2022 | 200 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2022 | 199 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 6/2022 | 197 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 3/2022 | 196 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 12/2021 | 197 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2021 | 194 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 6/2021 | 192 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2021 | 193 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2020 | 190 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 9/2020 | 187 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 185 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2020 | 178 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 12/2019 | 169 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 9/2019 | 168 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2019 | 168 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 3/2019 | 165 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 12/2018 | 162 Kč/m² | 152 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Opatovice nad Labem
- Přelouč
Tabulka hodnot
| Období | Opatovice nad Labem | Přelouč |
|---|---|---|
| 2025 | 49 747 Kč/m² | 64 604 Kč/m² |
| 2024 | 47 041 Kč/m² | 60 658 Kč/m² |
| 2023 | 43 441 Kč/m² | 56 218 Kč/m² |
| 2022 | 37 828 Kč/m² | 37 828 Kč/m² |
| 2021 | 31 671 Kč/m² | 31 671 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz