Srovnání obcí · obec v okrese Mělník · město v okrese Mělník

Nelahozeves, nebo Veltrusy?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 151 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Mělník a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Veltrusech: asi 13 880 Kč měsíčně proti 15 010 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,2 roku průměrné hrubé mzdy v Nelahozevsi a 7,2 roku ve Veltrusech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Nelahozevsi: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelNelahozevesVeltrusyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 151 Kč 61 151 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,30 mil. Kč 3,30 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 59 334 Kč 59 334 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 278 Kč 257 Kč Veltrusy levnější o 8 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 15 010 Kč 13 880 Kč Veltrusy levnější o 8 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 28 % Veltrusy nižší o 2,3 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,2 roku 7,2 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,5 % 5,0 % Nelahozeves vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 652 Kč 13 652 Kč –
Počet obyvatel 2 213 2 328 –
Průměrný věk 39,2 roku 40,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +14,0 % +15,0 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 35,2 54,6 Veltrusy vyšší o 55 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,3 % 3,6 % Nelahozeves nižší o 0,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,2 % 9,3 % Nelahozeves nižší o 8,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 93 89 Nelahozeves vyšší o 4 %
Dojezd autem mezi obcemi 7 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Veltrusy: 257 Kč/m² Nelahozeves: 278 Kč/m²
  • Nelahozeves
  • Veltrusy
Tabulka hodnot
ObdobíNelahozevesVeltrusy
6/2026278 Kč/m²257 Kč/m²
3/2026265 Kč/m²255 Kč/m²
12/2025266 Kč/m²266 Kč/m²
9/2025260 Kč/m²267 Kč/m²
6/2025257 Kč/m²270 Kč/m²
3/2025254 Kč/m²262 Kč/m²
12/2024244 Kč/m²266 Kč/m²
9/2024228 Kč/m²238 Kč/m²
6/2024223 Kč/m²232 Kč/m²
3/2024218 Kč/m²226 Kč/m²
12/2023213 Kč/m²220 Kč/m²
9/2023208 Kč/m²214 Kč/m²
6/2023209 Kč/m²215 Kč/m²
3/2023208 Kč/m²214 Kč/m²
12/2022207 Kč/m²214 Kč/m²
9/2022207 Kč/m²214 Kč/m²
6/2022206 Kč/m²212 Kč/m²
3/2022205 Kč/m²209 Kč/m²
12/2021207 Kč/m²211 Kč/m²
9/2021207 Kč/m²206 Kč/m²
6/2021201 Kč/m²198 Kč/m²
3/2021196 Kč/m²195 Kč/m²
12/2020194 Kč/m²192 Kč/m²
9/2020192 Kč/m²189 Kč/m²
6/2020191 Kč/m²192 Kč/m²
3/2020185 Kč/m²184 Kč/m²
12/2019179 Kč/m²179 Kč/m²
9/2019183 Kč/m²180 Kč/m²
6/2019183 Kč/m²180 Kč/m²
3/2019173 Kč/m²167 Kč/m²
12/2018166 Kč/m²157 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Veltrusy: 61 151 Kč/m² Nelahozeves: 61 151 Kč/m²
  • Nelahozeves
  • Veltrusy
Tabulka hodnot
ObdobíNelahozevesVeltrusy
202561 151 Kč/m²61 151 Kč/m²
202459 085 Kč/m²59 085 Kč/m²
202351 709 Kč/m²51 709 Kč/m²
202244 977 Kč/m²44 977 Kč/m²
202133 712 Kč/m²33 712 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Nelahozeves s…