Srovnání obcí · obec v okrese Hodonín · město v okrese Hodonín
Mutěnice, nebo Ždánice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 699 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hodonín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 12 150 Kč a 12 040 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Mutěnicích a 5,6 roku ve Ždánicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Mutěnice | Ždánice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 699 Kč | 45 699 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,47 mil. Kč | 2,47 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 626 Kč | 40 626 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 225 Kč | 223 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 150 Kč | 12 040 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 25 % | 25 % | Ždánice nižší o 0,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,6 roku | 5,6 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,9 % | 5,9 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 219 Kč | 10 219 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 735 | 2 549 | – |
| Průměrný věk | 43,7 roku | 44,2 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +1,8 % | +1,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 16,6 | 33,0 | Ždánice vyšší o 99 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 6,2 % | 5,6 % | Ždánice nižší o 0,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 3,4 % | 0,4 % | Ždánice nižší o 3,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 48 | 53 | Ždánice vyšší o 10 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 30 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Mutěnice
- Ždánice
Tabulka hodnot
| Období | Mutěnice | Ždánice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 225 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 3/2026 | 227 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 12/2025 | 229 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 9/2025 | 230 Kč/m² | 229 Kč/m² |
| 6/2025 | 230 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 3/2025 | 224 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 12/2024 | 230 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 9/2024 | 211 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 6/2024 | 206 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2024 | 201 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2023 | 198 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2023 | 193 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2023 | 191 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 3/2023 | 187 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2022 | 186 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 9/2022 | 185 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2022 | 184 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 3/2022 | 183 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2021 | 182 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 9/2021 | 181 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 6/2021 | 180 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 3/2021 | 177 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 12/2020 | 170 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2020 | 167 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2020 | 168 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2020 | 165 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 12/2019 | 164 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 9/2019 | 164 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 6/2019 | 165 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2019 | 158 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2018 | 156 Kč/m² | 156 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Mutěnice
- Ždánice
Tabulka hodnot
| Období | Mutěnice | Ždánice |
|---|---|---|
| 2025 | 45 699 Kč/m² | 45 699 Kč/m² |
| 2024 | 44 119 Kč/m² | 44 119 Kč/m² |
| 2023 | 40 303 Kč/m² | 40 303 Kč/m² |
| 2022 | 33 405 Kč/m² | 33 405 Kč/m² |
| 2021 | 27 472 Kč/m² | 27 472 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz