Srovnání obcí · statutární město v okrese Most · město v okrese Louny
Most, nebo Žatec?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty stojí podle průměrných cen ČSÚ v Mostě i v Žatci zhruba stejně, kolem 41 400 Kč/m².
Nájem bytu 2+kk je levnější v Mostě: asi 10 270 Kč měsíčně proti 10 880 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,4 roku průměrné hrubé mzdy v Mostě a 5,4 roku v Žatci (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Žatci: hrubě 5,8 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Most | Žatec | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 41 212 Kč | 41 541 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,23 mil. Kč | 2,24 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 60 378 Kč | 46 682 Kč | Žatec levnější o 23 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 190 Kč | 201 Kč | Most levnější o 6 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 270 Kč | 10 880 Kč | Most levnější o 6 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 24 % | Most nižší o 1,4 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,4 roku | 5,4 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,5 % | 5,8 % | Žatec vyšší o 0,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 226 Kč | 9 267 Kč | – |
| Počet obyvatel | 63 160 | 18 984 | – |
| Průměrný věk | 43,3 roku | 43,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −5,7 % | −1,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 5,8 | 12,8 | Žatec vyšší o 120 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 10,6 % | 8,2 % | Žatec nižší o 2,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,2 % | 0,3 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 6,4 % | 0,0 % | Žatec nižší o 6,4 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 10 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 38 | 40 | Žatec vyšší o 5 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 25 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Most
- Žatec
Tabulka hodnot
| Období | Most | Žatec |
|---|---|---|
| 6/2026 | 190 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 3/2026 | 189 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2025 | 187 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2025 | 185 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2025 | 185 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 3/2025 | 183 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2024 | 180 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 9/2024 | 174 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2024 | 170 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 3/2024 | 167 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 12/2023 | 164 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2023 | 162 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2023 | 160 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 3/2023 | 158 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 12/2022 | 157 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 9/2022 | 157 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 6/2022 | 156 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2022 | 156 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2021 | 156 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2021 | 154 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 6/2021 | 152 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2021 | 148 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 12/2020 | 145 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 9/2020 | 145 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 6/2020 | 143 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 3/2020 | 142 Kč/m² | 133 Kč/m² |
| 12/2019 | 141 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 9/2019 | 140 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 6/2019 | 140 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 3/2019 | 138 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 12/2018 | 134 Kč/m² | 123 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Most
- Žatec
Tabulka hodnot
| Období | Most | Žatec |
|---|---|---|
| 2025 | 41 212 Kč/m² | 41 541 Kč/m² |
| 2024 | 36 684 Kč/m² | 38 325 Kč/m² |
| 2023 | 34 543 Kč/m² | 36 074 Kč/m² |
| 2022 | 32 256 Kč/m² | 32 736 Kč/m² |
| 2021 | 27 815 Kč/m² | 26 167 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz