Srovnání obcí · město v okrese Šumperk · obec v okrese Šumperk

Mohelnice, nebo Postřelmov?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 41 805 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Šumperk a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 10 120 Kč a 10 150 Kč měsíčně bez energií.

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Mohelnici a 5,6 roku v Postřelmově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelMohelnicePostřelmovVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 41 805 Kč 41 805 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,26 mil. Kč 2,26 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 288 Kč 40 288 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 187 Kč 188 Kč –
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 120 Kč 10 150 Kč –
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 23 % –
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,6 roku 5,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 5,4 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 350 Kč 9 350 Kč –
Počet obyvatel 9 886 2 894 –
Průměrný věk 43,1 roku 45,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +6,9 % −7,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 44,9 16,6 Mohelnice vyšší o 171 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,1 % 4,8 % Postřelmov nižší o 1,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 4,4 % 0,1 % Postřelmov nižší o 4,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 82 64 Mohelnice vyšší o 28 %
Dojezd autem mezi obcemi 18 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
120 140 160 180 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Postřelmov: 188 Kč/m² Mohelnice: 187 Kč/m²
  • Mohelnice
  • Postřelmov
Tabulka hodnot
ObdobíMohelnicePostřelmov
6/2026187 Kč/m²188 Kč/m²
3/2026188 Kč/m²187 Kč/m²
12/2025191 Kč/m²193 Kč/m²
9/2025187 Kč/m²192 Kč/m²
6/2025191 Kč/m²194 Kč/m²
3/2025184 Kč/m²191 Kč/m²
12/2024185 Kč/m²183 Kč/m²
9/2024182 Kč/m²181 Kč/m²
6/2024179 Kč/m²178 Kč/m²
3/2024177 Kč/m²175 Kč/m²
12/2023176 Kč/m²172 Kč/m²
9/2023175 Kč/m²171 Kč/m²
6/2023174 Kč/m²167 Kč/m²
3/2023172 Kč/m²167 Kč/m²
12/2022172 Kč/m²166 Kč/m²
9/2022172 Kč/m²166 Kč/m²
6/2022171 Kč/m²165 Kč/m²
3/2022171 Kč/m²164 Kč/m²
12/2021169 Kč/m²165 Kč/m²
9/2021168 Kč/m²162 Kč/m²
6/2021166 Kč/m²162 Kč/m²
3/2021161 Kč/m²159 Kč/m²
12/2020157 Kč/m²152 Kč/m²
9/2020155 Kč/m²147 Kč/m²
6/2020159 Kč/m²150 Kč/m²
3/2020158 Kč/m²148 Kč/m²
12/2019155 Kč/m²144 Kč/m²
9/2019156 Kč/m²146 Kč/m²
6/2019157 Kč/m²147 Kč/m²
3/2019158 Kč/m²144 Kč/m²
12/2018157 Kč/m²141 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Postřelmov: 41 805 Kč/m² Mohelnice: 41 805 Kč/m²
  • Mohelnice
  • Postřelmov
Tabulka hodnot
ObdobíMohelnicePostřelmov
202541 805 Kč/m²41 805 Kč/m²
202439 829 Kč/m²39 829 Kč/m²
202336 046 Kč/m²36 046 Kč/m²
202232 388 Kč/m²32 388 Kč/m²
202126 816 Kč/m²26 816 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz