Srovnání obcí · obec v okrese Hodonín · obec v okrese Hodonín

Lužice, nebo Moravský Písek?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 699 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hodonín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Lužicích: asi 11 340 Kč měsíčně proti 11 610 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Lužicích a 5,6 roku v Moravském Písku (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Moravském Písku: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelLužiceMoravský PísekVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 699 Kč 45 699 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,47 mil. Kč 2,47 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 626 Kč 40 626 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 210 Kč 215 Kč Lužice levnější o 2 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 340 Kč 11 610 Kč Lužice levnější o 2 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 24 % Lužice nižší o 0,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,6 roku 5,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,5 % 5,6 % Moravský Písek vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 219 Kč 10 219 Kč –
Počet obyvatel 2 911 2 037 –
Průměrný věk 44,7 roku 45,0 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −1,1 % −2,4 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,3 18,2 Lužice vyšší o 23 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,5 % 6,1 % Moravský Písek nižší o 0,4 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,1 % 0,4 % Lužice nižší o 0,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 3 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 66 30 Lužice vyšší o 120 %
Dojezd autem mezi obcemi 39 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Moravský Písek: 215 Kč/m² Lužice: 210 Kč/m²
  • Lužice
  • Moravský Písek
Tabulka hodnot
ObdobíLužiceMoravský Písek
6/2026210 Kč/m²215 Kč/m²
3/2026211 Kč/m²215 Kč/m²
12/2025209 Kč/m²218 Kč/m²
9/2025209 Kč/m²220 Kč/m²
6/2025208 Kč/m²223 Kč/m²
3/2025203 Kč/m²218 Kč/m²
12/2024206 Kč/m²220 Kč/m²
9/2024195 Kč/m²209 Kč/m²
6/2024191 Kč/m²207 Kč/m²
3/2024187 Kč/m²204 Kč/m²
12/2023184 Kč/m²202 Kč/m²
9/2023180 Kč/m²200 Kč/m²
6/2023178 Kč/m²200 Kč/m²
3/2023175 Kč/m²200 Kč/m²
12/2022174 Kč/m²200 Kč/m²
9/2022173 Kč/m²200 Kč/m²
6/2022173 Kč/m²199 Kč/m²
3/2022172 Kč/m²197 Kč/m²
12/2021173 Kč/m²198 Kč/m²
9/2021171 Kč/m²194 Kč/m²
6/2021171 Kč/m²189 Kč/m²
3/2021168 Kč/m²188 Kč/m²
12/2020161 Kč/m²187 Kč/m²
9/2020157 Kč/m²188 Kč/m²
6/2020154 Kč/m²179 Kč/m²
3/2020153 Kč/m²168 Kč/m²
12/2019155 Kč/m²166 Kč/m²
9/2019152 Kč/m²166 Kč/m²
6/2019154 Kč/m²165 Kč/m²
3/2019150 Kč/m²156 Kč/m²
12/2018148 Kč/m²157 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Moravský Písek: 45 699 Kč/m² Lužice: 45 699 Kč/m²
  • Lužice
  • Moravský Písek
Tabulka hodnot
ObdobíLužiceMoravský Písek
202545 699 Kč/m²45 699 Kč/m²
202444 119 Kč/m²44 119 Kč/m²
202340 303 Kč/m²40 303 Kč/m²
202233 405 Kč/m²33 405 Kč/m²
202127 472 Kč/m²27 472 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz