Srovnání obcí · obec v okrese Hodonín · obec v okrese Hodonín

Lužice, nebo Vnorovy?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 699 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hodonín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 11 340 Kč a 11 450 Kč měsíčně bez energií.

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Lužicích a 5,6 roku ve Vnorovech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelLužiceVnorovyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 699 Kč 45 699 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,47 mil. Kč 2,47 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 626 Kč 40 626 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 210 Kč 212 Kč –
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 340 Kč 11 450 Kč –
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 24 % Lužice nižší o 0,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,6 roku 5,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,5 % 5,6 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 219 Kč 10 219 Kč –
Počet obyvatel 2 911 2 914 –
Průměrný věk 44,7 roku 44,2 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −1,1 % −3,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,3 24,0 Vnorovy vyšší o 8 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,5 % 5,7 % Vnorovy nižší o 0,8 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,1 % 0,5 % Lužice nižší o 0,4 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 3 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 66 50 Lužice vyšší o 32 %
Dojezd autem mezi obcemi 29 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Vnorovy: 212 Kč/m² Lužice: 210 Kč/m²
  • Lužice
  • Vnorovy
Tabulka hodnot
ObdobíLužiceVnorovy
6/2026210 Kč/m²212 Kč/m²
3/2026211 Kč/m²204 Kč/m²
12/2025209 Kč/m²215 Kč/m²
9/2025209 Kč/m²211 Kč/m²
6/2025208 Kč/m²210 Kč/m²
3/2025203 Kč/m²206 Kč/m²
12/2024206 Kč/m²217 Kč/m²
9/2024195 Kč/m²207 Kč/m²
6/2024191 Kč/m²206 Kč/m²
3/2024187 Kč/m²205 Kč/m²
12/2023184 Kč/m²205 Kč/m²
9/2023180 Kč/m²203 Kč/m²
6/2023178 Kč/m²205 Kč/m²
3/2023175 Kč/m²204 Kč/m²
12/2022174 Kč/m²204 Kč/m²
9/2022173 Kč/m²203 Kč/m²
6/2022173 Kč/m²202 Kč/m²
3/2022172 Kč/m²201 Kč/m²
12/2021173 Kč/m²201 Kč/m²
9/2021171 Kč/m²195 Kč/m²
6/2021171 Kč/m²195 Kč/m²
3/2021168 Kč/m²193 Kč/m²
12/2020161 Kč/m²190 Kč/m²
9/2020157 Kč/m²189 Kč/m²
6/2020154 Kč/m²183 Kč/m²
3/2020153 Kč/m²172 Kč/m²
12/2019155 Kč/m²168 Kč/m²
9/2019152 Kč/m²168 Kč/m²
6/2019154 Kč/m²167 Kč/m²
3/2019150 Kč/m²162 Kč/m²
12/2018148 Kč/m²163 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Vnorovy: 45 699 Kč/m² Lužice: 45 699 Kč/m²
  • Lužice
  • Vnorovy
Tabulka hodnot
ObdobíLužiceVnorovy
202545 699 Kč/m²45 699 Kč/m²
202444 119 Kč/m²44 119 Kč/m²
202340 303 Kč/m²40 303 Kč/m²
202233 405 Kč/m²33 405 Kč/m²
202127 472 Kč/m²27 472 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Lužice s…

Porovnat Vnorovy s…