Srovnání obcí · město v okrese Most · obec v okrese Most

Lom, nebo Obrnice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 30 177 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Most a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Obrnicích: asi 9 400 Kč měsíčně proti 10 210 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 3,9 roku průměrné hrubé mzdy v Lomu a 3,9 roku v Obrnicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Lomu: hrubě 7,5 % ročně z kupní ceny proti 6,9 %.

Srovnání v číslech

UkazatelLomObrniceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 30 177 Kč 30 177 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,63 mil. Kč 1,63 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 41 569 Kč 41 569 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 189 Kč 174 Kč Obrnice levnější o 8 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 210 Kč 9 400 Kč Obrnice levnější o 8 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 21 % Obrnice nižší o 1,8 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 3,9 roku 3,9 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 7,5 % 6,9 % Lom vyšší o 0,6 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 6 743 Kč 6 743 Kč –
Počet obyvatel 3 755 2 048 –
Průměrný věk 42,5 roku 36,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +1,5 % −6,2 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 25,8 2,4 Lom vyšší o 958 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 8,3 % 20,6 % Lom nižší o 12,2 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 8,8 % 12,6 % Lom nižší o 3,9 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,4 % 0,0 % Obrnice nižší o 0,4 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 69 55 Lom vyšší o 25 %
Dojezd autem mezi obcemi 20 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
120 140 160 180 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Obrnice: 174 Kč/m² Lom: 189 Kč/m²
  • Lom
  • Obrnice
Tabulka hodnot
ObdobíLomObrnice
6/2026189 Kč/m²174 Kč/m²
3/2026184 Kč/m²181 Kč/m²
12/2025186 Kč/m²178 Kč/m²
9/2025190 Kč/m²178 Kč/m²
6/2025184 Kč/m²180 Kč/m²
3/2025181 Kč/m²174 Kč/m²
12/2024176 Kč/m²170 Kč/m²
9/2024173 Kč/m²170 Kč/m²
6/2024169 Kč/m²168 Kč/m²
3/2024165 Kč/m²167 Kč/m²
12/2023162 Kč/m²166 Kč/m²
9/2023159 Kč/m²165 Kč/m²
6/2023154 Kč/m²164 Kč/m²
3/2023151 Kč/m²164 Kč/m²
12/2022150 Kč/m²166 Kč/m²
9/2022149 Kč/m²167 Kč/m²
6/2022148 Kč/m²167 Kč/m²
3/2022147 Kč/m²166 Kč/m²
12/2021146 Kč/m²167 Kč/m²
9/2021145 Kč/m²168 Kč/m²
6/2021143 Kč/m²166 Kč/m²
3/2021142 Kč/m²163 Kč/m²
12/2020144 Kč/m²160 Kč/m²
9/2020144 Kč/m²158 Kč/m²
6/2020139 Kč/m²156 Kč/m²
3/2020136 Kč/m²162 Kč/m²
12/2019134 Kč/m²160 Kč/m²
9/2019133 Kč/m²159 Kč/m²
6/2019132 Kč/m²158 Kč/m²
3/2019130 Kč/m²151 Kč/m²
12/2018129 Kč/m²143 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
15 000 20 000 25 000 30 000 35 000 2021 2022 2023 2024 2025 Obrnice: 30 177 Kč/m² Lom: 30 177 Kč/m²
  • Lom
  • Obrnice
Tabulka hodnot
ObdobíLomObrnice
202530 177 Kč/m²30 177 Kč/m²
202427 631 Kč/m²27 631 Kč/m²
202326 114 Kč/m²26 114 Kč/m²
202222 335 Kč/m²22 335 Kč/m²
202118 341 Kč/m²18 341 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz