Srovnání obcí · statutární město v okrese Most · obec v okrese Most

Most, nebo Obrnice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Obrnicích: metr čtvereční za 30 177 Kč proti 41 212 Kč v Mostě, tedy o 27 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 600 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Obrnicích: asi 9 400 Kč měsíčně proti 10 270 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,4 roku průměrné hrubé mzdy v Mostě a 3,9 roku v Obrnicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Obrnicích: hrubě 6,9 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelMostObrniceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 41 212 Kč 30 177 Kč Obrnice levnější o 27 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,23 mil. Kč 1,63 mil. Kč Obrnice levnější o 27 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 60 378 Kč 41 569 Kč Obrnice levnější o 31 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 190 Kč 174 Kč Obrnice levnější o 8 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 270 Kč 9 400 Kč Obrnice levnější o 8 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 21 % Obrnice nižší o 1,9 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,4 roku 3,9 roku Obrnice dostupnější o 27 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,5 % 6,9 % Obrnice vyšší o 1,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 226 Kč 6 743 Kč Obrnice nižší o 27 %
Počet obyvatel 63 160 2 048 –
Průměrný věk 43,3 roku 36,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −5,7 % −6,2 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 5,8 2,4 Most vyšší o 138 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 10,6 % 20,6 % Most nižší o 9,9 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,2 % 12,6 % Most nižší o 12,4 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 6,4 % 0,0 % Obrnice nižší o 6,4 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 10 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 38 55 Obrnice vyšší o 45 %
Dojezd autem mezi obcemi 9 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
120 140 160 180 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Obrnice: 174 Kč/m² Most: 190 Kč/m²
  • Most
  • Obrnice
Tabulka hodnot
ObdobíMostObrnice
6/2026190 Kč/m²174 Kč/m²
3/2026189 Kč/m²181 Kč/m²
12/2025187 Kč/m²178 Kč/m²
9/2025185 Kč/m²178 Kč/m²
6/2025185 Kč/m²180 Kč/m²
3/2025183 Kč/m²174 Kč/m²
12/2024180 Kč/m²170 Kč/m²
9/2024174 Kč/m²170 Kč/m²
6/2024170 Kč/m²168 Kč/m²
3/2024167 Kč/m²167 Kč/m²
12/2023164 Kč/m²166 Kč/m²
9/2023162 Kč/m²165 Kč/m²
6/2023160 Kč/m²164 Kč/m²
3/2023158 Kč/m²164 Kč/m²
12/2022157 Kč/m²166 Kč/m²
9/2022157 Kč/m²167 Kč/m²
6/2022156 Kč/m²167 Kč/m²
3/2022156 Kč/m²166 Kč/m²
12/2021156 Kč/m²167 Kč/m²
9/2021154 Kč/m²168 Kč/m²
6/2021152 Kč/m²166 Kč/m²
3/2021148 Kč/m²163 Kč/m²
12/2020145 Kč/m²160 Kč/m²
9/2020145 Kč/m²158 Kč/m²
6/2020143 Kč/m²156 Kč/m²
3/2020142 Kč/m²162 Kč/m²
12/2019141 Kč/m²160 Kč/m²
9/2019140 Kč/m²159 Kč/m²
6/2019140 Kč/m²158 Kč/m²
3/2019138 Kč/m²151 Kč/m²
12/2018134 Kč/m²143 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
10 000 20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Obrnice: 30 177 Kč/m² Most: 41 212 Kč/m²
  • Most
  • Obrnice
Tabulka hodnot
ObdobíMostObrnice
202541 212 Kč/m²30 177 Kč/m²
202436 684 Kč/m²27 631 Kč/m²
202334 543 Kč/m²26 114 Kč/m²
202232 256 Kč/m²22 335 Kč/m²
202127 815 Kč/m²18 341 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz