Srovnání obcí · městys v okrese Prachatice · město v okrese Prachatice

Lhenice, nebo Netolice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 39 372 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Prachatice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 10 580 Kč a 10 480 Kč měsíčně bez energií.

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,2 roku průměrné hrubé mzdy v Lhenicích a 5,2 roku v Netolicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelLheniceNetoliceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 39 372 Kč 39 372 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,13 mil. Kč 2,13 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 44 969 Kč 44 969 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 196 Kč 194 Kč Netolice levnější o 1 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 580 Kč 10 480 Kč –
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 24 % Netolice nižší o 0,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,2 roku 5,2 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,0 % 5,9 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 8 812 Kč 8 812 Kč –
Počet obyvatel 2 161 2 494 –
Průměrný věk 44,1 roku 44,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +8,6 % −3,4 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 14,8 19,2 Netolice vyšší o 30 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,9 % 3,6 % Lhenice nižší o 0,8 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,4 % 7,2 % Lhenice nižší o 6,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 31,0 % Lhenice nižší o 31,0 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 52 65 Netolice vyšší o 25 %
Dojezd autem mezi obcemi 9 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Netolice: 194 Kč/m² Lhenice: 196 Kč/m²
  • Lhenice
  • Netolice
Tabulka hodnot
ObdobíLheniceNetolice
6/2026196 Kč/m²194 Kč/m²
3/2026198 Kč/m²196 Kč/m²
12/2025198 Kč/m²197 Kč/m²
9/2025200 Kč/m²195 Kč/m²
6/2025199 Kč/m²189 Kč/m²
3/2025196 Kč/m²190 Kč/m²
12/2024189 Kč/m²185 Kč/m²
9/2024181 Kč/m²179 Kč/m²
6/2024175 Kč/m²174 Kč/m²
3/2024170 Kč/m²170 Kč/m²
12/2023165 Kč/m²166 Kč/m²
9/2023160 Kč/m²163 Kč/m²
6/2023155 Kč/m²158 Kč/m²
3/2023151 Kč/m²154 Kč/m²
12/2022150 Kč/m²153 Kč/m²
9/2022149 Kč/m²152 Kč/m²
6/2022148 Kč/m²151 Kč/m²
3/2022146 Kč/m²150 Kč/m²
12/2021147 Kč/m²150 Kč/m²
9/2021145 Kč/m²148 Kč/m²
6/2021144 Kč/m²146 Kč/m²
3/2021138 Kč/m²138 Kč/m²
12/2020131 Kč/m²131 Kč/m²
9/2020129 Kč/m²133 Kč/m²
6/2020120 Kč/m²127 Kč/m²
3/2020120 Kč/m²127 Kč/m²
12/2019121 Kč/m²126 Kč/m²
9/2019123 Kč/m²122 Kč/m²
6/2019123 Kč/m²121 Kč/m²
3/2019125 Kč/m²126 Kč/m²
12/2018123 Kč/m²125 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Netolice: 39 372 Kč/m² Lhenice: 39 372 Kč/m²
  • Lhenice
  • Netolice
Tabulka hodnot
ObdobíLheniceNetolice
202539 372 Kč/m²39 372 Kč/m²
202436 510 Kč/m²36 510 Kč/m²
202332 782 Kč/m²32 782 Kč/m²
202227 530 Kč/m²27 530 Kč/m²
202122 535 Kč/m²22 535 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz