Srovnání obcí · obec v okrese Břeclav · město v okrese Břeclav
Lednice, nebo Valtice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 58 157 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Břeclav a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Lednici: asi 13 120 Kč měsíčně proti 14 420 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,1 roku průměrné hrubé mzdy v Lednici a 7,1 roku ve Valticích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc ve Valticích: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Lednice | Valtice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 58 157 Kč | 58 157 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,14 mil. Kč | 3,14 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 48 077 Kč | 48 077 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 243 Kč | 267 Kč | Lednice levnější o 9 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 120 Kč | 14 420 Kč | Lednice levnější o 9 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 30 % | Lednice nižší o 2,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,1 roku | 7,1 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,0 % | 5,5 % | Valtice vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 990 Kč | 12 990 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 180 | 3 568 | – |
| Průměrný věk | 45,2 roku | 45,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −6,2 % | +0,2 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 35,8 | 32,5 | Lednice vyšší o 10 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,2 % | 4,5 % | Lednice nižší o 0,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,0 % | 0,0 % | Valtice nižší o 1,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 5 | 2 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 84 | 74 | Lednice vyšší o 14 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 10 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Lednice
- Valtice
Tabulka hodnot
| Období | Lednice | Valtice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 243 Kč/m² | 267 Kč/m² |
| 3/2026 | 238 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 12/2025 | 245 Kč/m² | 254 Kč/m² |
| 9/2025 | 244 Kč/m² | 254 Kč/m² |
| 6/2025 | 248 Kč/m² | 255 Kč/m² |
| 3/2025 | 250 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 12/2024 | 253 Kč/m² | 266 Kč/m² |
| 9/2024 | 227 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 6/2024 | 219 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 3/2024 | 212 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 12/2023 | 205 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 9/2023 | 198 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 6/2023 | 196 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 3/2023 | 192 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 12/2022 | 190 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2022 | 189 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 6/2022 | 188 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 3/2022 | 187 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2021 | 184 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2021 | 186 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 6/2021 | 182 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 3/2021 | 184 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 12/2020 | 183 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2020 | 185 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 6/2020 | 181 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 3/2020 | 182 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2019 | 181 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2019 | 182 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 6/2019 | 179 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2019 | 177 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2018 | 171 Kč/m² | 168 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Lednice
- Valtice
Tabulka hodnot
| Období | Lednice | Valtice |
|---|---|---|
| 2025 | 58 157 Kč/m² | 58 157 Kč/m² |
| 2024 | 56 285 Kč/m² | 56 285 Kč/m² |
| 2023 | 49 976 Kč/m² | 49 976 Kč/m² |
| 2022 | 45 680 Kč/m² | 45 680 Kč/m² |
| 2021 | 37 158 Kč/m² | 37 158 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz