Srovnání obcí · obec v okrese Břeclav · obec v okrese Břeclav
Lednice, nebo Rakvice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 58 157 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Břeclav a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Rakvicích: asi 10 960 Kč měsíčně proti 13 120 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,1 roku průměrné hrubé mzdy v Lednici a 7,1 roku v Rakvicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Lednici: hrubě 5,0 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Lednice | Rakvice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 58 157 Kč | 58 157 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,14 mil. Kč | 3,14 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 48 077 Kč | 48 077 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 243 Kč | 203 Kč | Rakvice levnější o 16 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 120 Kč | 10 960 Kč | Rakvice levnější o 16 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 23 % | Rakvice nižší o 4,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,1 roku | 7,1 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,0 % | 4,2 % | Lednice vyšší o 0,8 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 990 Kč | 12 990 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 180 | 2 247 | – |
| Průměrný věk | 45,2 roku | 44,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −6,2 % | +3,4 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 35,8 | 12,5 | Lednice vyšší o 187 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,2 % | 5,8 % | Lednice nižší o 1,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,0 % | 44,1 % | Lednice nižší o 43,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 5 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 84 | 63 | Lednice vyšší o 33 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 15 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Lednice
- Rakvice
Tabulka hodnot
| Období | Lednice | Rakvice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 243 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 3/2026 | 238 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2025 | 245 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 9/2025 | 244 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 6/2025 | 248 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 3/2025 | 250 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 12/2024 | 253 Kč/m² | 243 Kč/m² |
| 9/2024 | 227 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 6/2024 | 219 Kč/m² | 216 Kč/m² |
| 3/2024 | 212 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 12/2023 | 205 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 9/2023 | 198 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 196 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 3/2023 | 192 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 190 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 9/2022 | 189 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2022 | 188 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 3/2022 | 187 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 184 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2021 | 186 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 6/2021 | 182 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2021 | 184 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 183 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2020 | 185 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2020 | 181 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2020 | 182 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2019 | 181 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 9/2019 | 182 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2019 | 179 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2019 | 177 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 12/2018 | 171 Kč/m² | 157 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Lednice
- Rakvice
Tabulka hodnot
| Období | Lednice | Rakvice |
|---|---|---|
| 2025 | 58 157 Kč/m² | 58 157 Kč/m² |
| 2024 | 56 285 Kč/m² | 56 285 Kč/m² |
| 2023 | 49 976 Kč/m² | 49 976 Kč/m² |
| 2022 | 45 680 Kč/m² | 45 680 Kč/m² |
| 2021 | 37 158 Kč/m² | 37 158 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz