Srovnání obcí · město v okrese Mělník · město v okrese Mělník
Kostelec nad Labem, nebo Veltrusy?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 151 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Mělník a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 13 880 Kč a 13 880 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,2 roku průměrné hrubé mzdy v Kostelci nad Labem a 7,2 roku ve Veltrusech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Kostelec nad Labem | Veltrusy | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 61 151 Kč | 61 151 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,30 mil. Kč | 3,30 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 59 334 Kč | 59 334 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 257 Kč | 257 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 880 Kč | 13 880 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 28 % | – |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,2 roku | 7,2 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,0 % | 5,0 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 652 Kč | 13 652 Kč | – |
| Počet obyvatel | 4 459 | 2 328 | – |
| Průměrný věk | 41,0 roku | 40,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +10,6 % | +15,0 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 47,8 | 54,6 | Veltrusy vyšší o 14 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,4 % | 3,6 % | Veltrusy nižší o 1,7 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 16,6 % | 9,3 % | Veltrusy nižší o 7,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 62 | 89 | Veltrusy vyšší o 44 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 27 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Kostelec nad Labem
- Veltrusy
Tabulka hodnot
| Období | Kostelec nad Labem | Veltrusy |
|---|---|---|
| 6/2026 | 257 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 3/2026 | 268 Kč/m² | 255 Kč/m² |
| 12/2025 | 263 Kč/m² | 266 Kč/m² |
| 9/2025 | 258 Kč/m² | 267 Kč/m² |
| 6/2025 | 253 Kč/m² | 270 Kč/m² |
| 3/2025 | 258 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 12/2024 | 258 Kč/m² | 266 Kč/m² |
| 9/2024 | 239 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 6/2024 | 234 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 3/2024 | 230 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 12/2023 | 226 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 9/2023 | 222 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2023 | 224 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 3/2023 | 223 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 12/2022 | 223 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 9/2022 | 223 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2022 | 223 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2022 | 222 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 12/2021 | 219 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 9/2021 | 222 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 6/2021 | 221 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 3/2021 | 220 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 12/2020 | 214 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2020 | 210 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2020 | 200 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2020 | 194 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2019 | 190 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2019 | 190 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2019 | 189 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2019 | 187 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2018 | 185 Kč/m² | 157 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Kostelec nad Labem
- Veltrusy
Tabulka hodnot
| Období | Kostelec nad Labem | Veltrusy |
|---|---|---|
| 2025 | 61 151 Kč/m² | 61 151 Kč/m² |
| 2024 | 59 085 Kč/m² | 59 085 Kč/m² |
| 2023 | 51 709 Kč/m² | 51 709 Kč/m² |
| 2022 | 44 977 Kč/m² | 44 977 Kč/m² |
| 2021 | 33 712 Kč/m² | 33 712 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz