Srovnání obcí · obec v okrese Praha-východ · obec v okrese Praha-východ
Jirny, nebo Nupaky?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Jirnech: asi 14 690 Kč měsíčně proti 18 630 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Jirnech a 7,3 roku v Nupakách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Nupakách: hrubě 6,7 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Jirny | Nupaky | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 61 886 Kč | 61 886 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,34 mil. Kč | 3,34 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 96 353 Kč | 96 353 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 272 Kč | 345 Kč | Jirny levnější o 21 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 14 690 Kč | 18 630 Kč | Jirny levnější o 21 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 30 % | 38 % | Jirny nižší o 8,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,3 roku | 7,3 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,3 % | 6,7 % | Nupaky vyšší o 1,4 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 818 Kč | 13 818 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 280 | 2 080 | – |
| Průměrný věk | 39,7 roku | 35,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +22,3 % | +32,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 49,1 | 28,4 | Jirny vyšší o 73 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,4 % | 3,2 % | Nupaky nižší o 0,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,9 % | 0,0 % | Nupaky nižší o 2,9 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 93 | 97 | Nupaky vyšší o 4 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 32 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Jirny
- Nupaky
Tabulka hodnot
| Období | Jirny | Nupaky |
|---|---|---|
| 6/2026 | 272 Kč/m² | 345 Kč/m² |
| 3/2026 | 277 Kč/m² | 333 Kč/m² |
| 12/2025 | 288 Kč/m² | 338 Kč/m² |
| 9/2025 | 286 Kč/m² | 334 Kč/m² |
| 6/2025 | 288 Kč/m² | 334 Kč/m² |
| 3/2025 | 292 Kč/m² | 318 Kč/m² |
| 12/2024 | 294 Kč/m² | 312 Kč/m² |
| 9/2024 | 263 Kč/m² | 288 Kč/m² |
| 6/2024 | 256 Kč/m² | 279 Kč/m² |
| 3/2024 | 250 Kč/m² | 270 Kč/m² |
| 12/2023 | 244 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 9/2023 | 238 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 6/2023 | 244 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 3/2023 | 243 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 12/2022 | 244 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 9/2022 | 245 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 6/2022 | 246 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 3/2022 | 247 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 12/2021 | 247 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 9/2021 | 251 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 6/2021 | 253 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 3/2021 | 246 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 12/2020 | 237 Kč/m² | 250 Kč/m² |
| 9/2020 | 237 Kč/m² | 246 Kč/m² |
| 6/2020 | 232 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 3/2020 | 224 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 12/2019 | 214 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 9/2019 | 214 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 6/2019 | 210 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2019 | 212 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 12/2018 | 210 Kč/m² | 196 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Jirny
- Nupaky
Tabulka hodnot
| Období | Jirny | Nupaky |
|---|---|---|
| 2025 | 61 886 Kč/m² | 61 886 Kč/m² |
| 2024 | 56 077 Kč/m² | 56 077 Kč/m² |
| 2023 | 51 291 Kč/m² | 51 291 Kč/m² |
| 2022 | 46 285 Kč/m² | 46 285 Kč/m² |
| 2021 | 39 940 Kč/m² | 31 223 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz