Srovnání obcí · město v okrese Ústí nad Orlicí · město v okrese Ústí nad Orlicí
Jablonné nad Orlicí, nebo Ústí nad Orlicí?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Jablonném nad Orlicí: metr čtvereční za 42 861 Kč proti 45 258 Kč v Ústí nad Orlicí, tedy o 5 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 130 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Jablonném nad Orlicí: asi 9 670 Kč měsíčně proti 11 500 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,7 roku průměrné hrubé mzdy v Jablonném nad Orlicí a 6,1 roku v Ústí nad Orlicí (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Ústí nad Orlicí: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Jablonné nad Orlicí | Ústí nad Orlicí | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 861 Kč | 45 258 Kč | Jablonné nad Orlicí levnější o 5 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,31 mil. Kč | 2,44 mil. Kč | Jablonné nad Orlicí levnější o 5 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 836 Kč | 45 798 Kč | Jablonné nad Orlicí levnější o 11 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 179 Kč | 213 Kč | Jablonné nad Orlicí levnější o 16 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 670 Kč | 11 500 Kč | Jablonné nad Orlicí levnější o 16 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 22 % | 26 % | Jablonné nad Orlicí nižší o 4,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,7 roku | 6,1 roku | Jablonné nad Orlicí dostupnější o 5 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,0 % | 5,6 % | Ústí nad Orlicí vyšší o 0,6 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 557 Kč | 10 094 Kč | Jablonné nad Orlicí nižší o 5 % |
| Počet obyvatel | 3 085 | 13 988 | – |
| Průměrný věk | 43,9 roku | 45,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −2,4 % | −1,7 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 19,8 | 15,4 | Jablonné nad Orlicí vyšší o 29 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,3 % | 3,5 % | Jablonné nad Orlicí nižší o 1,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 7,1 % | 13,4 % | Jablonné nad Orlicí nižší o 6,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 5 | 10 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 82 | 65 | Jablonné nad Orlicí vyšší o 26 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 26 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Jablonné nad Orlicí
- Ústí nad Orlicí
Tabulka hodnot
| Období | Jablonné nad Orlicí | Ústí nad Orlicí |
|---|---|---|
| 6/2026 | 179 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 3/2026 | 171 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2025 | 178 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2025 | 176 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 6/2025 | 177 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 3/2025 | 174 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 12/2024 | 170 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2024 | 170 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2024 | 168 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 3/2024 | 165 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 12/2023 | 163 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2023 | 162 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 6/2023 | 157 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2023 | 154 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2022 | 155 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 9/2022 | 156 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2022 | 156 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2022 | 155 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2021 | 157 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2021 | 159 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2021 | 155 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2021 | 149 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2020 | 144 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 9/2020 | 142 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 6/2020 | 138 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 3/2020 | 134 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 12/2019 | 128 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 9/2019 | 124 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 6/2019 | 122 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 3/2019 | 120 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 12/2018 | 115 Kč/m² | 128 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Jablonné nad Orlicí
- Ústí nad Orlicí
Tabulka hodnot
| Období | Jablonné nad Orlicí | Ústí nad Orlicí |
|---|---|---|
| 2025 | 42 861 Kč/m² | 45 258 Kč/m² |
| 2024 | 40 987 Kč/m² | 42 763 Kč/m² |
| 2023 | 38 600 Kč/m² | 41 192 Kč/m² |
| 2022 | 35 474 Kč/m² | 36 876 Kč/m² |
| 2021 | 29 044 Kč/m² | 32 001 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz