Srovnání obcí · obec v okrese Vsetín · město v okrese Vsetín
Huslenky, nebo Rožnov pod Radhoštěm?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Huslenkách: metr čtvereční za 42 755 Kč proti 49 403 Kč v Rožnově pod Radhoštěm, tedy o 13 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 360 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Rožnově pod Radhoštěm: asi 11 030 Kč měsíčně proti 12 420 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,8 roku průměrné hrubé mzdy v Huslenkách a 6,7 roku v Rožnově pod Radhoštěm (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Huslenkách: hrubě 6,5 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Huslenky | Rožnov pod Radhoštěm | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 755 Kč | 49 403 Kč | Huslenky levnější o 13 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,31 mil. Kč | 2,67 mil. Kč | Huslenky levnější o 13 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 178 Kč | 46 520 Kč | Huslenky levnější o 9 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 230 Kč | 204 Kč | Rožnov pod Radhoštěm levnější o 11 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 420 Kč | 11 030 Kč | Rožnov pod Radhoštěm levnější o 11 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 29 % | 26 % | Rožnov pod Radhoštěm nižší o 3,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,8 roku | 6,7 roku | Huslenky dostupnější o 13 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,5 % | 5,0 % | Huslenky vyšší o 1,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 557 Kč | 11 046 Kč | Huslenky nižší o 13 % |
| Počet obyvatel | 2 159 | 15 916 | – |
| Průměrný věk | 43,1 roku | 45,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −3,7 % | −3,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 30,1 | 25,8 | Huslenky vyšší o 17 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,3 % | 5,1 % | Rožnov pod Radhoštěm nižší o 0,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 9,7 % | 3,2 % | Rožnov pod Radhoštěm nižší o 6,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 69 | 71 | Rožnov pod Radhoštěm vyšší o 3 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 49 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Huslenky
- Rožnov pod Radhoštěm
Tabulka hodnot
| Období | Huslenky | Rožnov pod Radhoštěm |
|---|---|---|
| 6/2026 | 230 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2026 | 232 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2025 | 231 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 9/2025 | 234 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 6/2025 | 236 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2025 | 225 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 12/2024 | 223 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 9/2024 | 218 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 6/2024 | 214 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 3/2024 | 211 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2023 | 209 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2023 | 207 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2023 | 208 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2023 | 206 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 12/2022 | 205 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 9/2022 | 203 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2022 | 200 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 3/2022 | 197 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 12/2021 | 195 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 9/2021 | 188 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2021 | 184 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2021 | 178 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 12/2020 | 172 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2020 | 166 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 6/2020 | 165 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2020 | 162 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2019 | 167 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2019 | 166 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 6/2019 | 168 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2019 | 160 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2018 | 156 Kč/m² | 157 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Huslenky
- Rožnov pod Radhoštěm
Tabulka hodnot
| Období | Huslenky | Rožnov pod Radhoštěm |
|---|---|---|
| 2025 | 42 755 Kč/m² | 49 403 Kč/m² |
| 2024 | 45 024 Kč/m² | 46 757 Kč/m² |
| 2023 | 38 602 Kč/m² | 43 433 Kč/m² |
| 2022 | 33 841 Kč/m² | 38 998 Kč/m² |
| 2021 | 27 251 Kč/m² | 32 348 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz