Srovnání obcí · město v okrese Beroun · obec v okrese Beroun

Hořovice, nebo Vysoký Újezd?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 59 200 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Beroun a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Hořovicích: asi 14 000 Kč měsíčně proti 15 500 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,0 roku průměrné hrubé mzdy v Hořovicích a 7,0 roku ve Vysokém Újezdě (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Vysokém Újezdě: hrubě 5,8 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHořoviceVysoký ÚjezdVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 59 200 Kč 59 200 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,20 mil. Kč 3,20 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 57 534 Kč 57 534 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 259 Kč 287 Kč Hořovice levnější o 10 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 14 000 Kč 15 500 Kč Hořovice levnější o 10 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 28 % 31 % Hořovice nižší o 3,0 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,0 roku 7,0 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,3 % 5,8 % Vysoký Újezd vyšší o 0,6 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 239 Kč 13 239 Kč –
Počet obyvatel 8 245 2 137 –
Průměrný věk 43,0 roku 33,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +20,9 % +189,6 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 52,8 290,1 Vysoký Újezd vyšší o 450 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,9 % 2,6 % Vysoký Újezd nižší o 1,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,2 % 0,0 % Vysoký Újezd nižší o 1,2 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 3,9 % Hořovice nižší o 3,9 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 80 89 Vysoký Újezd vyšší o 11 %
Dojezd autem mezi obcemi 28 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Vysoký Újezd: 287 Kč/m² Hořovice: 259 Kč/m²
  • Hořovice
  • Vysoký Újezd
Tabulka hodnot
ObdobíHořoviceVysoký Újezd
6/2026259 Kč/m²287 Kč/m²
3/2026255 Kč/m²301 Kč/m²
12/2025262 Kč/m²293 Kč/m²
9/2025259 Kč/m²287 Kč/m²
6/2025256 Kč/m²276 Kč/m²
3/2025252 Kč/m²267 Kč/m²
12/2024241 Kč/m²263 Kč/m²
9/2024232 Kč/m²255 Kč/m²
6/2024228 Kč/m²253 Kč/m²
3/2024222 Kč/m²250 Kč/m²
12/2023215 Kč/m²248 Kč/m²
9/2023211 Kč/m²246 Kč/m²
6/2023206 Kč/m²251 Kč/m²
3/2023200 Kč/m²249 Kč/m²
12/2022198 Kč/m²248 Kč/m²
9/2022196 Kč/m²248 Kč/m²
6/2022195 Kč/m²247 Kč/m²
3/2022194 Kč/m²245 Kč/m²
12/2021196 Kč/m²247 Kč/m²
9/2021192 Kč/m²244 Kč/m²
6/2021189 Kč/m²239 Kč/m²
3/2021189 Kč/m²233 Kč/m²
12/2020180 Kč/m²222 Kč/m²
9/2020182 Kč/m²215 Kč/m²
6/2020172 Kč/m²211 Kč/m²
3/2020172 Kč/m²207 Kč/m²
12/2019168 Kč/m²205 Kč/m²
9/2019173 Kč/m²207 Kč/m²
6/2019172 Kč/m²206 Kč/m²
3/2019175 Kč/m²207 Kč/m²
12/2018173 Kč/m²207 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Vysoký Újezd: 59 200 Kč/m² Hořovice: 59 200 Kč/m²
  • Hořovice
  • Vysoký Újezd
Tabulka hodnot
ObdobíHořoviceVysoký Újezd
202559 200 Kč/m²59 200 Kč/m²
202454 493 Kč/m²41 683 Kč/m²
202349 653 Kč/m²39 005 Kč/m²
202242 580 Kč/m²36 891 Kč/m²
202135 833 Kč/m²33 052 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz