Srovnání obcí · město v okrese Sokolov · statutární město v okrese Karlovy Vary
Horní Slavkov, nebo Karlovy Vary?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Horním Slavkově: metr čtvereční za 29 171 Kč proti 44 378 Kč v Karlových Varech, tedy o 34 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 820 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Horním Slavkově: asi 7 990 Kč měsíčně proti 11 260 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,1 roku průměrné hrubé mzdy v Horním Slavkově a 6,2 roku v Karlových Varech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Horním Slavkově: hrubě 6,1 % ročně z kupní ceny proti 5,6 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Horní Slavkov | Karlovy Vary | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 29 171 Kč | 44 378 Kč | Horní Slavkov levnější o 34 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,58 mil. Kč | 2,40 mil. Kč | Horní Slavkov levnější o 34 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 37 139 Kč | 50 024 Kč | Horní Slavkov levnější o 26 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 148 Kč | 209 Kč | Horní Slavkov levnější o 29 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 7 990 Kč | 11 260 Kč | Horní Slavkov levnější o 29 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 19 % | 27 % | Horní Slavkov nižší o 7,8 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,1 roku | 6,2 roku | Horní Slavkov dostupnější o 34 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,1 % | 5,6 % | Horní Slavkov vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 6 537 Kč | 9 929 Kč | Horní Slavkov nižší o 34 % |
| Počet obyvatel | 5 071 | 48 788 | – |
| Průměrný věk | 43,9 roku | 46,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −8,1 % | −1,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 13,6 | 19,4 | Karlovy Vary vyšší o 43 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 7,5 % | 5,6 % | Karlovy Vary nižší o 1,8 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,7 % | 2,5 % | Horní Slavkov nižší o 0,8 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 10,2 % | 75,0 % | Horní Slavkov nižší o 64,7 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 9 | 15 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 34 | 84 | Karlovy Vary vyšší o 147 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 21 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Horní Slavkov
- Karlovy Vary
Tabulka hodnot
| Období | Horní Slavkov | Karlovy Vary |
|---|---|---|
| 6/2026 | 148 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2026 | 142 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2025 | 150 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 9/2025 | 148 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2025 | 146 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 3/2025 | 152 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2024 | 157 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 9/2024 | 157 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 6/2024 | 156 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 3/2024 | 155 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 12/2023 | 154 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2023 | 153 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2023 | 147 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 3/2023 | 146 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 12/2022 | 144 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 9/2022 | 143 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 6/2022 | 141 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 3/2022 | 139 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2021 | 139 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 9/2021 | 136 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 6/2021 | 132 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2021 | 128 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 12/2020 | 124 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 9/2020 | 123 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 6/2020 | 122 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 3/2020 | 122 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 12/2019 | 121 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 9/2019 | 119 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 6/2019 | 117 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 3/2019 | 117 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 12/2018 | 121 Kč/m² | 135 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Horní Slavkov
- Karlovy Vary
Tabulka hodnot
| Období | Horní Slavkov | Karlovy Vary |
|---|---|---|
| 2025 | 29 171 Kč/m² | 44 378 Kč/m² |
| 2024 | 26 707 Kč/m² | 41 814 Kč/m² |
| 2023 | 24 698 Kč/m² | 38 313 Kč/m² |
| 2022 | 21 940 Kč/m² | 34 908 Kč/m² |
| 2021 | 17 843 Kč/m² | 29 416 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz