Srovnání obcí · obec v okrese Karviná · město v okrese Karviná
Horní Bludovice, nebo Orlová?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Orlové: metr čtvereční za 32 465 Kč proti 40 136 Kč v Horních Bludovicích, tedy o 19 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 410 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Orlové: asi 8 750 Kč měsíčně proti 13 070 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,4 roku průměrné hrubé mzdy v Horních Bludovicích a 4,4 roku v Orlové (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Horních Bludovicích: hrubě 7,2 % ročně z kupní ceny proti 6,0 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Horní Bludovice | Orlová | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 136 Kč | 32 465 Kč | Orlová levnější o 19 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,17 mil. Kč | 1,75 mil. Kč | Orlová levnější o 19 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 734 Kč | 40 809 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 242 Kč | 162 Kč | Orlová levnější o 33 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 070 Kč | 8 750 Kč | Orlová levnější o 33 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 30 % | 20 % | Orlová nižší o 9,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,4 roku | 4,4 roku | Orlová dostupnější o 19 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 7,2 % | 6,0 % | Horní Bludovice vyšší o 1,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 977 Kč | 7 240 Kč | Orlová nižší o 19 % |
| Počet obyvatel | 2 582 | 27 383 | – |
| Průměrný věk | 42,8 roku | 44,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +11,6 % | −7,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 60,0 | 14,1 | Horní Bludovice vyšší o 326 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,5 % | 12,5 % | Horní Bludovice nižší o 7,0 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,1 % | 0,5 % | Horní Bludovice nižší o 0,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 87 | 39 | Horní Bludovice vyšší o 123 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 25 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Horní Bludovice
- Orlová
Tabulka hodnot
| Období | Horní Bludovice | Orlová |
|---|---|---|
| 6/2026 | 242 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2026 | 247 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 12/2025 | 245 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 9/2025 | 244 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 6/2025 | 245 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2025 | 233 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 12/2024 | 233 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2024 | 214 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2024 | 207 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 3/2024 | 199 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 12/2023 | 192 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 9/2023 | 185 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 6/2023 | 180 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 3/2023 | 174 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 12/2022 | 172 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 9/2022 | 169 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 6/2022 | 169 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 3/2022 | 168 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 12/2021 | 168 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 9/2021 | 165 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 6/2021 | 165 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 3/2021 | 159 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 12/2020 | 153 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 9/2020 | 151 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 6/2020 | 155 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 3/2020 | 152 Kč/m² | 131 Kč/m² |
| 12/2019 | 157 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 9/2019 | 162 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 6/2019 | 165 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 3/2019 | 121 Kč/m² | 119 Kč/m² |
| 12/2018 | 118 Kč/m² | 116 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Horní Bludovice
- Orlová
Tabulka hodnot
| Období | Horní Bludovice | Orlová |
|---|---|---|
| 2025 | 40 136 Kč/m² | 32 465 Kč/m² |
| 2024 | 35 579 Kč/m² | 29 930 Kč/m² |
| 2023 | 30 138 Kč/m² | 27 051 Kč/m² |
| 2022 | 29 719 Kč/m² | 25 097 Kč/m² |
| 2021 | 28 049 Kč/m² | 20 936 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz