Srovnání obcí · obec v okrese Vsetín · obec v okrese Vsetín

Horní Bečva, nebo Huslenky?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 755 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Vsetín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horní Bečvě: asi 11 720 Kč měsíčně proti 12 420 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,8 roku průměrné hrubé mzdy v Horní Bečvě a 5,8 roku v Huslenkách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Huslenkách: hrubě 6,5 % ročně z kupní ceny proti 6,1 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHorní BečvaHuslenkyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 755 Kč 42 755 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,31 mil. Kč 2,31 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 178 Kč 42 178 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 217 Kč 230 Kč Horní Bečva levnější o 6 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 720 Kč 12 420 Kč Horní Bečva levnější o 6 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 27 % 29 % Horní Bečva nižší o 1,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,8 roku 5,8 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,1 % 6,5 % Huslenky vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 557 Kč 9 557 Kč –
Počet obyvatel 2 435 2 159 –
Průměrný věk 45,1 roku 43,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let 0,0 % −3,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 43,1 30,1 Horní Bečva vyšší o 43 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,4 % 5,3 % Huslenky nižší o 1,1 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,9 % 9,7 % Horní Bečva nižší o 7,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 59 69 Huslenky vyšší o 17 %
Dojezd autem mezi obcemi 47 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Huslenky: 230 Kč/m² Horní Bečva: 217 Kč/m²
  • Horní Bečva
  • Huslenky
Tabulka hodnot
ObdobíHorní BečvaHuslenky
6/2026217 Kč/m²230 Kč/m²
3/2026216 Kč/m²232 Kč/m²
12/2025213 Kč/m²231 Kč/m²
9/2025211 Kč/m²234 Kč/m²
6/2025211 Kč/m²236 Kč/m²
3/2025205 Kč/m²225 Kč/m²
12/2024202 Kč/m²223 Kč/m²
9/2024193 Kč/m²218 Kč/m²
6/2024188 Kč/m²214 Kč/m²
3/2024184 Kč/m²211 Kč/m²
12/2023181 Kč/m²209 Kč/m²
9/2023180 Kč/m²207 Kč/m²
6/2023178 Kč/m²208 Kč/m²
3/2023175 Kč/m²206 Kč/m²
12/2022174 Kč/m²205 Kč/m²
9/2022174 Kč/m²203 Kč/m²
6/2022174 Kč/m²200 Kč/m²
3/2022173 Kč/m²197 Kč/m²
12/2021175 Kč/m²195 Kč/m²
9/2021174 Kč/m²188 Kč/m²
6/2021172 Kč/m²184 Kč/m²
3/2021167 Kč/m²178 Kč/m²
12/2020165 Kč/m²172 Kč/m²
9/2020168 Kč/m²166 Kč/m²
6/2020171 Kč/m²165 Kč/m²
3/2020165 Kč/m²162 Kč/m²
12/2019161 Kč/m²167 Kč/m²
9/2019160 Kč/m²166 Kč/m²
6/2019159 Kč/m²168 Kč/m²
3/2019153 Kč/m²160 Kč/m²
12/2018148 Kč/m²156 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Huslenky: 42 755 Kč/m² Horní Bečva: 42 755 Kč/m²
  • Horní Bečva
  • Huslenky
Tabulka hodnot
ObdobíHorní BečvaHuslenky
202542 755 Kč/m²42 755 Kč/m²
202445 024 Kč/m²45 024 Kč/m²
202338 602 Kč/m²38 602 Kč/m²
202233 841 Kč/m²33 841 Kč/m²
202127 251 Kč/m²27 251 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz