Srovnání obcí · město v okrese Opava · město v okrese Opava
Hlučín, nebo Kravaře?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Kravařích: metr čtvereční za 43 054 Kč proti 45 137 Kč v Hlučíně, tedy o 5 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 110 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Hlučíně: asi 9 780 Kč měsíčně proti 9 990 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,1 roku průměrné hrubé mzdy v Hlučíně a 5,8 roku v Kravařích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Kravařích: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Hlučín | Kravaře | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 137 Kč | 43 054 Kč | Kravaře levnější o 5 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,44 mil. Kč | 2,32 mil. Kč | Kravaře levnější o 5 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 006 Kč | 39 282 Kč | Kravaře levnější o 13 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 181 Kč | 185 Kč | Hlučín levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 780 Kč | 9 990 Kč | Hlučín levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 23 % | Hlučín nižší o 0,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,1 roku | 5,8 roku | Kravaře dostupnější o 5 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,8 % | 5,2 % | Kravaře vyšší o 0,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 094 Kč | 9 598 Kč | Kravaře nižší o 5 % |
| Počet obyvatel | 13 245 | 6 691 | – |
| Průměrný věk | 45,3 roku | 42,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −5,5 % | +0,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 18,1 | 21,4 | Kravaře vyšší o 18 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,5 % | 4,9 % | Kravaře nižší o 0,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,5 % | 5,5 % | Hlučín nižší o 4,9 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 3 | 2 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 64 | 86 | Kravaře vyšší o 34 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 18 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Hlučín
- Kravaře
Tabulka hodnot
| Období | Hlučín | Kravaře |
|---|---|---|
| 6/2026 | 181 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2026 | 181 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2025 | 177 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 9/2025 | 177 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2025 | 177 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 3/2025 | 178 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2024 | 175 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 9/2024 | 169 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 6/2024 | 167 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2024 | 164 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2023 | 161 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 9/2023 | 159 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2023 | 157 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 3/2023 | 155 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 12/2022 | 154 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 9/2022 | 153 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2022 | 152 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 3/2022 | 149 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 12/2021 | 152 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 9/2021 | 148 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 6/2021 | 143 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 3/2021 | 136 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 12/2020 | 132 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 9/2020 | 132 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 6/2020 | 127 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 3/2020 | 126 Kč/m² | 131 Kč/m² |
| 12/2019 | 124 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 9/2019 | 124 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 6/2019 | 127 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 3/2019 | 126 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 12/2018 | 120 Kč/m² | 124 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Hlučín
- Kravaře
Tabulka hodnot
| Období | Hlučín | Kravaře |
|---|---|---|
| 2025 | 45 137 Kč/m² | 43 054 Kč/m² |
| 2024 | 44 151 Kč/m² | 38 780 Kč/m² |
| 2023 | 39 573 Kč/m² | 35 287 Kč/m² |
| 2022 | 35 871 Kč/m² | 30 273 Kč/m² |
| 2021 | 30 116 Kč/m² | 26 775 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz