Srovnání obcí · město v okrese Chrudim · město v okrese Chrudim

Hlinsko, nebo Luže?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 057 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Chrudim a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Hlinsku: asi 10 100 Kč měsíčně proti 10 800 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Hlinsku a 5,6 roku v Luži (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Luži: hrubě 5,7 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHlinskoLužeVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 057 Kč 42 057 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,27 mil. Kč 2,27 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 038 Kč 42 038 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 187 Kč 200 Kč Hlinsko levnější o 6 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 100 Kč 10 800 Kč Hlinsko levnější o 6 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 25 % Hlinsko nižší o 1,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,6 roku 5,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,3 % 5,7 % Luže vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 391 Kč 9 391 Kč –
Počet obyvatel 9 504 2 589 –
Průměrný věk 44,9 roku 43,6 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −3,3 % +2,9 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 33,8 10,0 Hlinsko vyšší o 236 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,7 % 4,1 % Luže nižší o 0,6 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,0 % 8,1 % Hlinsko nižší o 5,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 30,1 % 0,0 % Luže nižší o 30,1 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 73 14 Hlinsko vyšší o 421 %
Dojezd autem mezi obcemi 26 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Luže: 200 Kč/m² Hlinsko: 187 Kč/m²
  • Hlinsko
  • Luže
Tabulka hodnot
ObdobíHlinskoLuže
6/2026187 Kč/m²200 Kč/m²
3/2026192 Kč/m²201 Kč/m²
12/2025180 Kč/m²190 Kč/m²
9/2025177 Kč/m²190 Kč/m²
6/2025175 Kč/m²186 Kč/m²
3/2025172 Kč/m²184 Kč/m²
12/2024175 Kč/m²185 Kč/m²
9/2024170 Kč/m²179 Kč/m²
6/2024168 Kč/m²176 Kč/m²
3/2024166 Kč/m²173 Kč/m²
12/2023164 Kč/m²170 Kč/m²
9/2023162 Kč/m²167 Kč/m²
6/2023160 Kč/m²163 Kč/m²
3/2023158 Kč/m²161 Kč/m²
12/2022157 Kč/m²160 Kč/m²
9/2022157 Kč/m²159 Kč/m²
6/2022157 Kč/m²158 Kč/m²
3/2022156 Kč/m²157 Kč/m²
12/2021154 Kč/m²158 Kč/m²
9/2021156 Kč/m²159 Kč/m²
6/2021153 Kč/m²155 Kč/m²
3/2021152 Kč/m²151 Kč/m²
12/2020145 Kč/m²149 Kč/m²
9/2020143 Kč/m²146 Kč/m²
6/2020146 Kč/m²145 Kč/m²
3/2020144 Kč/m²142 Kč/m²
12/2019138 Kč/m²136 Kč/m²
9/2019140 Kč/m²138 Kč/m²
6/2019140 Kč/m²136 Kč/m²
3/2019133 Kč/m²133 Kč/m²
12/2018133 Kč/m²127 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Luže: 42 057 Kč/m² Hlinsko: 42 057 Kč/m²
  • Hlinsko
  • Luže
Tabulka hodnot
ObdobíHlinskoLuže
202542 057 Kč/m²42 057 Kč/m²
202439 192 Kč/m²39 192 Kč/m²
202335 981 Kč/m²35 981 Kč/m²
202232 308 Kč/m²32 308 Kč/m²
202125 646 Kč/m²25 646 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz