Srovnání obcí · město v okrese Jablonec nad Nisou · město v okrese Jablonec nad Nisou
Desná, nebo Velké Hamry?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 40 141 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Jablonec nad Nisou a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Desné: asi 9 720 Kč měsíčně proti 9 830 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,3 roku průměrné hrubé mzdy v Desné a 5,3 roku ve Velkých Hamrech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Desná | Velké Hamry | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 141 Kč | 40 141 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,17 mil. Kč | 2,17 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 675 Kč | 45 675 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 180 Kč | 182 Kč | Desná levnější o 1 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 720 Kč | 9 830 Kč | Desná levnější o 1 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 22 % | 22 % | Desná nižší o 0,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,3 roku | 5,3 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,4 % | 5,4 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 977 Kč | 8 977 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 986 | 2 716 | – |
| Průměrný věk | 46,6 roku | 45,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −4,7 % | +0,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 13,7 | 22,1 | Velké Hamry vyšší o 61 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 11,0 % | 7,5 % | Velké Hamry nižší o 3,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 3,3 % | 2,2 % | Velké Hamry nižší o 1,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 99,9 % | 3,6 % | Velké Hamry nižší o 96,3 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 35 | 62 | Velké Hamry vyšší o 77 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 9 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Desná
- Velké Hamry
Tabulka hodnot
| Období | Desná | Velké Hamry |
|---|---|---|
| 6/2026 | 180 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 3/2026 | 172 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 12/2025 | 180 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 9/2025 | 177 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 6/2025 | 173 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 3/2025 | 174 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2024 | 173 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2024 | 171 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2024 | 168 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 3/2024 | 166 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2023 | 164 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 9/2023 | 163 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 6/2023 | 159 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 3/2023 | 160 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 12/2022 | 158 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 9/2022 | 157 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2022 | 157 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 3/2022 | 156 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 12/2021 | 154 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 9/2021 | 157 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2021 | 158 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 3/2021 | 149 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 12/2020 | 145 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 9/2020 | 140 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 6/2020 | 130 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 3/2020 | 128 Kč/m² | 134 Kč/m² |
| 12/2019 | 130 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 9/2019 | 132 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 6/2019 | 132 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 3/2019 | 129 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 12/2018 | 125 Kč/m² | 127 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Desná
- Velké Hamry
Tabulka hodnot
| Období | Desná | Velké Hamry |
|---|---|---|
| 2025 | 40 141 Kč/m² | 40 141 Kč/m² |
| 2024 | 38 444 Kč/m² | 38 444 Kč/m² |
| 2023 | 34 662 Kč/m² | 34 662 Kč/m² |
| 2022 | 30 465 Kč/m² | 30 465 Kč/m² |
| 2021 | 23 336 Kč/m² | 23 336 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz