Srovnání obcí · město v okrese Jablonec nad Nisou · statutární město v okrese Jablonec nad Nisou
Desná, nebo Jablonec nad Nisou?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Desné: metr čtvereční za 40 141 Kč proti 49 710 Kč v Jablonci nad Nisou, tedy o 19 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 520 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Desné: asi 9 720 Kč měsíčně proti 12 300 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,3 roku průměrné hrubé mzdy v Desné a 6,6 roku v Jablonci nad Nisou (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Jablonci nad Nisou: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Desná | Jablonec nad Nisou | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 141 Kč | 49 710 Kč | Desná levnější o 19 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,17 mil. Kč | 2,68 mil. Kč | Desná levnější o 19 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 675 Kč | 50 408 Kč | Desná levnější o 9 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 180 Kč | 228 Kč | Desná levnější o 21 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 720 Kč | 12 300 Kč | Desná levnější o 21 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 22 % | 28 % | Desná nižší o 5,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,3 roku | 6,6 roku | Desná dostupnější o 19 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,4 % | 5,5 % | Jablonec nad Nisou vyšší o 0,1 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 977 Kč | 11 087 Kč | Desná nižší o 19 % |
| Počet obyvatel | 2 986 | 46 206 | – |
| Průměrný věk | 46,6 roku | 43,6 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −4,7 % | +1,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 13,7 | 16,2 | Jablonec nad Nisou vyšší o 18 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 11,0 % | 5,6 % | Jablonec nad Nisou nižší o 5,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 3,3 % | 3,0 % | Jablonec nad Nisou nižší o 0,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 99,9 % | 94,3 % | Jablonec nad Nisou nižší o 5,6 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 3 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 35 | 70 | Jablonec nad Nisou vyšší o 100 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 24 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Desná
- Jablonec nad Nisou
Tabulka hodnot
| Období | Desná | Jablonec nad Nisou |
|---|---|---|
| 6/2026 | 180 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 3/2026 | 172 Kč/m² | 229 Kč/m² |
| 12/2025 | 180 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 9/2025 | 177 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 6/2025 | 173 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 3/2025 | 174 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 12/2024 | 173 Kč/m² | 216 Kč/m² |
| 9/2024 | 171 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 6/2024 | 168 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 3/2024 | 166 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 12/2023 | 164 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2023 | 163 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2023 | 159 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 3/2023 | 160 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 12/2022 | 158 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2022 | 157 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2022 | 157 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2022 | 156 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 12/2021 | 154 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 9/2021 | 157 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2021 | 158 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2021 | 149 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2020 | 145 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 9/2020 | 140 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 6/2020 | 130 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2020 | 128 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 12/2019 | 130 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 9/2019 | 132 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2019 | 132 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 3/2019 | 129 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2018 | 125 Kč/m² | 141 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Desná
- Jablonec nad Nisou
Tabulka hodnot
| Období | Desná | Jablonec nad Nisou |
|---|---|---|
| 2025 | 40 141 Kč/m² | 49 710 Kč/m² |
| 2024 | 38 444 Kč/m² | 47 083 Kč/m² |
| 2023 | 34 662 Kč/m² | 43 212 Kč/m² |
| 2022 | 30 465 Kč/m² | 39 163 Kč/m² |
| 2021 | 23 336 Kč/m² | 33 732 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz