Srovnání obcí · statutární město v okrese České Budějovice · obec v okrese Prachatice
České Budějovice, nebo Žárovná?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Žárovné: metr čtvereční za 35 474 Kč proti 65 460 Kč v Českých Budějovicích, tedy o 46 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 1,62 mil. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Žárovné: asi 10 850 Kč měsíčně proti 12 480 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 8,7 roku průměrné hrubé mzdy v Českých Budějovicích a 4,7 roku v Žárovné (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Žárovné: hrubě 6,8 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | České Budějovice | Žárovná | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 65 460 Kč | 35 474 Kč | Žárovná levnější o 46 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,53 mil. Kč | 1,92 mil. Kč | Žárovná levnější o 46 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 79 120 Kč | 44 744 Kč | Žárovná levnější o 43 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 231 Kč | 201 Kč | Žárovná levnější o 13 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 480 Kč | 10 850 Kč | Žárovná levnější o 13 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 25 % | Žárovná nižší o 3,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 8,7 roku | 4,7 roku | Žárovná dostupnější o 46 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,2 % | 6,8 % | Žárovná vyšší o 2,6 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 604 Kč | 7 943 Kč | Žárovná nižší o 46 % |
| Počet obyvatel | 97 128 | 114 | – |
| Průměrný věk | 43,6 roku | 43,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +3,9 % | −5,0 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 35,2 | 61,4 | Žárovná vyšší o 74 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,1 % | 4,8 % | České Budějovice nižší o 0,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 6,2 % | 0,0 % | Žárovná nižší o 6,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 7 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 85 | 36 | České Budějovice vyšší o 136 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 49 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- České Budějovice
- Žárovná
Tabulka hodnot
| Období | České Budějovice | Žárovná |
|---|---|---|
| 6/2026 | 231 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 3/2026 | 232 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 12/2025 | 231 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 9/2025 | 228 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 6/2025 | 227 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2025 | 224 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 12/2024 | 221 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2024 | 211 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2024 | 205 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2024 | 202 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 12/2023 | 197 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2023 | 195 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2023 | 191 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 3/2023 | 189 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2022 | 188 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 9/2022 | 187 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 6/2022 | 186 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 3/2022 | 184 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 12/2021 | 185 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 9/2021 | 181 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 6/2021 | 178 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 3/2021 | 173 Kč/m² | 134 Kč/m² |
| 12/2020 | 167 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 9/2020 | 165 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 6/2020 | 163 Kč/m² | 120 Kč/m² |
| 3/2020 | 159 Kč/m² | 123 Kč/m² |
| 12/2019 | 155 Kč/m² | 121 Kč/m² |
| 9/2019 | 155 Kč/m² | 121 Kč/m² |
| 6/2019 | 154 Kč/m² | 121 Kč/m² |
| 3/2019 | 152 Kč/m² | 116 Kč/m² |
| 12/2018 | 148 Kč/m² | 110 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- České Budějovice
- Žárovná
Tabulka hodnot
| Období | České Budějovice | Žárovná |
|---|---|---|
| 2025 | 65 460 Kč/m² | 35 474 Kč/m² |
| 2024 | 61 860 Kč/m² | 31 688 Kč/m² |
| 2023 | 57 993 Kč/m² | 30 740 Kč/m² |
| 2022 | 52 730 Kč/m² | 25 855 Kč/m² |
| 2021 | 45 431 Kč/m² | 21 805 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz