Srovnání obcí · město v okrese Praha-západ · obec v okrese Praha-západ
Černošice, nebo Horoměřice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 64 919 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-západ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 17 820 Kč a 17 820 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,7 roku průměrné hrubé mzdy v Černošicích a 7,7 roku v Horoměřicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Černošice | Horoměřice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 64 919 Kč | 64 919 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,51 mil. Kč | 3,51 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 95 225 Kč | 95 225 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 330 Kč | 330 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 17 820 Kč | 17 820 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 36 % | 36 % | – |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,7 roku | 7,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,1 % | 6,1 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 521 Kč | 14 521 Kč | – |
| Počet obyvatel | 7 781 | 5 586 | – |
| Průměrný věk | 41,3 roku | 37,6 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +12,5 % | +42,2 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 40,5 | 108,7 | Horoměřice vyšší o 168 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,6 % | 3,1 % | Černošice nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 19,7 % | 0,0 % | Horoměřice nižší o 19,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,1 % | 4,5 % | Černošice nižší o 4,3 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 97 | 95 | Černošice vyšší o 2 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 28 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Černošice
- Horoměřice
Tabulka hodnot
| Období | Černošice | Horoměřice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 330 Kč/m² | 330 Kč/m² |
| 3/2026 | 306 Kč/m² | 320 Kč/m² |
| 12/2025 | 302 Kč/m² | 318 Kč/m² |
| 9/2025 | 293 Kč/m² | 313 Kč/m² |
| 6/2025 | 296 Kč/m² | 307 Kč/m² |
| 3/2025 | 284 Kč/m² | 298 Kč/m² |
| 12/2024 | 282 Kč/m² | 285 Kč/m² |
| 9/2024 | 267 Kč/m² | 272 Kč/m² |
| 6/2024 | 263 Kč/m² | 267 Kč/m² |
| 3/2024 | 258 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 12/2023 | 255 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 9/2023 | 253 Kč/m² | 254 Kč/m² |
| 6/2023 | 254 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 3/2023 | 252 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 12/2022 | 252 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 9/2022 | 254 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 6/2022 | 255 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 3/2022 | 255 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 12/2021 | 257 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 9/2021 | 258 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 6/2021 | 248 Kč/m² | 252 Kč/m² |
| 3/2021 | 239 Kč/m² | 250 Kč/m² |
| 12/2020 | 232 Kč/m² | 246 Kč/m² |
| 9/2020 | 230 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 6/2020 | 227 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 3/2020 | 230 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 12/2019 | 225 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 9/2019 | 222 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 6/2019 | 223 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 3/2019 | 217 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 12/2018 | 207 Kč/m² | 211 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Černošice
- Horoměřice
Tabulka hodnot
| Období | Černošice | Horoměřice |
|---|---|---|
| 2025 | 64 919 Kč/m² | 64 919 Kč/m² |
| 2024 | 56 741 Kč/m² | 56 741 Kč/m² |
| 2023 | 51 125 Kč/m² | 51 125 Kč/m² |
| 2022 | 47 871 Kč/m² | 47 871 Kč/m² |
| 2021 | 41 510 Kč/m² | 41 510 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz