Srovnání obcí · obec v okrese Frýdek-Místek · obec v okrese Frýdek-Místek
Čeladná, nebo Krmelín?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 50 593 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Frýdek-Místek a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Krmelíně: asi 12 310 Kč měsíčně proti 16 200 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,8 roku průměrné hrubé mzdy v Čeladné a 6,8 roku v Krmelíně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Čeladné: hrubě 7,1 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Čeladná | Krmelín | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 50 593 Kč | 50 593 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,73 mil. Kč | 2,73 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 46 418 Kč | 46 418 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 300 Kč | 228 Kč | Krmelín levnější o 24 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 16 200 Kč | 12 310 Kč | Krmelín levnější o 24 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 37 % | 28 % | Krmelín nižší o 8,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,8 roku | 6,8 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 7,1 % | 5,4 % | Čeladná vyšší o 1,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 294 Kč | 11 294 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 978 | 2 381 | – |
| Průměrný věk | 44,6 roku | 43,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +13,1 % | +4,0 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 88,7 | 38,2 | Čeladná vyšší o 132 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,2 % | 2,7 % | Krmelín nižší o 1,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,2 % | 0,0 % | Krmelín nižší o 1,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 94 | 94 | – |
| Dojezd autem mezi obcemi | 30 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Čeladná
- Krmelín
Tabulka hodnot
| Období | Čeladná | Krmelín |
|---|---|---|
| 6/2026 | 300 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 3/2026 | 282 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 12/2025 | 261 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 9/2025 | 262 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 6/2025 | 262 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 3/2025 | 265 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 12/2024 | 267 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 9/2024 | 246 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 6/2024 | 240 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 3/2024 | 234 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 12/2023 | 230 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 9/2023 | 225 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 6/2023 | 227 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2023 | 222 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 12/2022 | 222 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2022 | 222 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 6/2022 | 222 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 3/2022 | 223 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 12/2021 | 222 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 9/2021 | 226 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 6/2021 | 224 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 3/2021 | 220 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 12/2020 | 205 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2020 | 198 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2020 | 198 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 3/2020 | 186 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2019 | 184 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 9/2019 | 188 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 6/2019 | 184 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 3/2019 | 184 Kč/m² | 122 Kč/m² |
| 12/2018 | 182 Kč/m² | 119 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Čeladná
- Krmelín
Tabulka hodnot
| Období | Čeladná | Krmelín |
|---|---|---|
| 2025 | 50 593 Kč/m² | 50 593 Kč/m² |
| 2024 | 46 582 Kč/m² | 46 582 Kč/m² |
| 2023 | 41 906 Kč/m² | 41 906 Kč/m² |
| 2022 | 34 735 Kč/m² | 34 735 Kč/m² |
| 2021 | 29 039 Kč/m² | 29 039 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz