Srovnání obcí · město v okrese Litoměřice · město v okrese Litoměřice
Budyně nad Ohří, nebo Roudnice nad Labem?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Budyni nad Ohří: metr čtvereční za 42 571 Kč proti 53 432 Kč v Roudnici nad Labem, tedy o 20 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 590 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Budyni nad Ohří: asi 12 040 Kč měsíčně proti 12 890 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,5 roku průměrné hrubé mzdy v Budyni nad Ohří a 6,9 roku v Roudnici nad Labem (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Budyni nad Ohří: hrubě 6,3 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Budyně nad Ohří | Roudnice nad Labem | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 571 Kč | 53 432 Kč | Budyně nad Ohří levnější o 20 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,30 mil. Kč | 2,89 mil. Kč | Budyně nad Ohří levnější o 20 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 536 Kč | 49 050 Kč | Budyně nad Ohří levnější o 17 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 223 Kč | 239 Kč | Budyně nad Ohří levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 040 Kč | 12 890 Kč | Budyně nad Ohří levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 29 % | Budyně nad Ohří nižší o 1,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,5 roku | 6,9 roku | Budyně nad Ohří dostupnější o 20 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,3 % | 5,4 % | Budyně nad Ohří vyšší o 0,9 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 515 Kč | 11 956 Kč | Budyně nad Ohří nižší o 20 % |
| Počet obyvatel | 2 152 | 12 561 | – |
| Průměrný věk | 43,9 roku | 44,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −0,3 % | −3,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 11,2 | 10,6 | Budyně nad Ohří vyšší o 5 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,6 % | 4,9 % | Roudnice nad Labem nižší o 0,8 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 20,2 % | 2,0 % | Roudnice nad Labem nižší o 18,1 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 22 | 54 | Roudnice nad Labem vyšší o 145 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 11 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Budyně nad Ohří
- Roudnice nad Labem
Tabulka hodnot
| Období | Budyně nad Ohří | Roudnice nad Labem |
|---|---|---|
| 6/2026 | 223 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 3/2026 | 228 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 12/2025 | 226 Kč/m² | 240 Kč/m² |
| 9/2025 | 218 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 218 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 3/2025 | 219 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 221 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 9/2024 | 206 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 202 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 197 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 192 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 187 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 6/2023 | 185 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 3/2023 | 180 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 12/2022 | 178 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 9/2022 | 176 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 6/2022 | 174 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2022 | 171 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 12/2021 | 174 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 9/2021 | 172 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2021 | 164 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2021 | 158 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 12/2020 | 152 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 9/2020 | 151 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 6/2020 | 149 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 3/2020 | 146 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 12/2019 | 147 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2019 | 145 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2019 | 143 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 3/2019 | 139 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 12/2018 | 136 Kč/m² | 168 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Budyně nad Ohří
- Roudnice nad Labem
Tabulka hodnot
| Období | Budyně nad Ohří | Roudnice nad Labem |
|---|---|---|
| 2025 | 42 571 Kč/m² | 53 432 Kč/m² |
| 2024 | 41 347 Kč/m² | 49 757 Kč/m² |
| 2023 | 39 055 Kč/m² | 46 120 Kč/m² |
| 2022 | 34 290 Kč/m² | 41 579 Kč/m² |
| 2021 | 27 416 Kč/m² | 34 751 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz