Srovnání obcí · obec v okrese Prachatice · obec v okrese Prachatice
Budkov, nebo Dvory?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 35 474 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Prachatice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Dvorech: asi 10 690 Kč měsíčně proti 10 850 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,7 roku průměrné hrubé mzdy v Budkově a 4,7 roku v Dvorech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Budkově: hrubě 6,8 % ročně z kupní ceny proti 6,7 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Budkov | Dvory | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 35 474 Kč | 35 474 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,92 mil. Kč | 1,92 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 44 744 Kč | 44 744 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 201 Kč | 198 Kč | Dvory levnější o 1 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 850 Kč | 10 690 Kč | Dvory levnější o 1 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 25 % | 24 % | Dvory nižší o 0,4 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,7 roku | 4,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,8 % | 6,7 % | Budkov vyšší o 0,1 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 7 943 Kč | 7 943 Kč | – |
| Počet obyvatel | 100 | 99 | – |
| Průměrný věk | 46,1 roku | 42,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +8,7 % | +16,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 10,0 | 50,5 | Dvory vyšší o 405 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 1,7 % | 4,7 % | Budkov nižší o 3,0 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 6,6 % | Budkov nižší o 6,6 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 48 | 66 | Dvory vyšší o 38 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 13 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Budkov
- Dvory
Tabulka hodnot
| Období | Budkov | Dvory |
|---|---|---|
| 6/2026 | 201 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 3/2026 | 208 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2025 | 211 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 9/2025 | 213 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 6/2025 | 208 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2025 | 204 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 12/2024 | 196 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 9/2024 | 184 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 6/2024 | 177 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2024 | 170 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 12/2023 | 164 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2023 | 158 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 6/2023 | 152 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 3/2023 | 147 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2022 | 145 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2022 | 143 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2022 | 142 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 3/2022 | 140 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 12/2021 | 139 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 9/2021 | 138 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2021 | 136 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 3/2021 | 134 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 12/2020 | 131 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 9/2020 | 135 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 6/2020 | 125 Kč/m² | 115 Kč/m² |
| 3/2020 | 124 Kč/m² | 119 Kč/m² |
| 12/2019 | 125 Kč/m² | 118 Kč/m² |
| 9/2019 | 122 Kč/m² | 114 Kč/m² |
| 6/2019 | 122 Kč/m² | 110 Kč/m² |
| 3/2019 | 123 Kč/m² | 112 Kč/m² |
| 12/2018 | 120 Kč/m² | 109 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Budkov
- Dvory
Tabulka hodnot
| Období | Budkov | Dvory |
|---|---|---|
| 2025 | 35 474 Kč/m² | 35 474 Kč/m² |
| 2024 | 31 688 Kč/m² | 31 688 Kč/m² |
| 2023 | 30 740 Kč/m² | 30 740 Kč/m² |
| 2022 | 25 855 Kč/m² | 25 855 Kč/m² |
| 2021 | 21 805 Kč/m² | 21 805 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz