Srovnání obcí · město v okrese Mladá Boleslav · statutární město v okrese Mladá Boleslav
Benátky nad Jizerou, nebo Mladá Boleslav?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Benátkách nad Jizerou: metr čtvereční za 56 253 Kč proti 63 292 Kč v Mladé Boleslavi, tedy o 11 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 380 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Benátkách nad Jizerou: asi 15 710 Kč měsíčně proti 16 240 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Benátkách nad Jizerou a 7,5 roku v Mladé Boleslavi (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Benátkách nad Jizerou: hrubě 6,2 % ročně z kupní ceny proti 5,7 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Benátky nad Jizerou | Mladá Boleslav | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 56 253 Kč | 63 292 Kč | Benátky nad Jizerou levnější o 11 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,04 mil. Kč | 3,42 mil. Kč | Benátky nad Jizerou levnější o 11 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 53 910 Kč | 59 206 Kč | Benátky nad Jizerou levnější o 9 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 291 Kč | 301 Kč | Benátky nad Jizerou levnější o 3 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 15 710 Kč | 16 240 Kč | Benátky nad Jizerou levnější o 3 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 32 % | 33 % | Benátky nad Jizerou nižší o 1,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,7 roku | 7,5 roku | Benátky nad Jizerou dostupnější o 11 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,2 % | 5,7 % | Benátky nad Jizerou vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 577 Kč | 14 149 Kč | Benátky nad Jizerou nižší o 11 % |
| Počet obyvatel | 7 963 | 47 874 | – |
| Průměrný věk | 42,2 roku | 42,3 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +8,1 % | +8,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 35,7 | 20,7 | Benátky nad Jizerou vyšší o 72 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,0 % | 4,0 % | Mladá Boleslav nižší o 1,1 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,3 % | 3,3 % | Benátky nad Jizerou nižší o 1,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 50 | 52 | Mladá Boleslav vyšší o 4 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 20 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Benátky nad Jizerou
- Mladá Boleslav
Tabulka hodnot
| Období | Benátky nad Jizerou | Mladá Boleslav |
|---|---|---|
| 6/2026 | 291 Kč/m² | 301 Kč/m² |
| 3/2026 | 287 Kč/m² | 297 Kč/m² |
| 12/2025 | 276 Kč/m² | 295 Kč/m² |
| 9/2025 | 271 Kč/m² | 293 Kč/m² |
| 6/2025 | 262 Kč/m² | 290 Kč/m² |
| 3/2025 | 253 Kč/m² | 289 Kč/m² |
| 12/2024 | 249 Kč/m² | 287 Kč/m² |
| 9/2024 | 240 Kč/m² | 277 Kč/m² |
| 6/2024 | 236 Kč/m² | 273 Kč/m² |
| 3/2024 | 232 Kč/m² | 273 Kč/m² |
| 12/2023 | 229 Kč/m² | 269 Kč/m² |
| 9/2023 | 227 Kč/m² | 266 Kč/m² |
| 6/2023 | 230 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 3/2023 | 226 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 12/2022 | 226 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 9/2022 | 224 Kč/m² | 258 Kč/m² |
| 6/2022 | 222 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 3/2022 | 218 Kč/m² | 255 Kč/m² |
| 12/2021 | 219 Kč/m² | 256 Kč/m² |
| 9/2021 | 211 Kč/m² | 252 Kč/m² |
| 6/2021 | 205 Kč/m² | 246 Kč/m² |
| 3/2021 | 197 Kč/m² | 243 Kč/m² |
| 12/2020 | 195 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 9/2020 | 192 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 6/2020 | 189 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 3/2020 | 191 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2019 | 186 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 9/2019 | 190 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 6/2019 | 188 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2019 | 185 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 12/2018 | 181 Kč/m² | 219 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Benátky nad Jizerou
- Mladá Boleslav
Tabulka hodnot
| Období | Benátky nad Jizerou | Mladá Boleslav |
|---|---|---|
| 2025 | 56 253 Kč/m² | 63 292 Kč/m² |
| 2024 | 53 265 Kč/m² | 59 094 Kč/m² |
| 2023 | 48 058 Kč/m² | 56 221 Kč/m² |
| 2022 | 39 064 Kč/m² | 51 205 Kč/m² |
| 2021 | 31 334 Kč/m² | 43 654 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz