Srovnání obcí · město v okrese Tábor · statutární město v okrese České Budějovice
Bechyně, nebo České Budějovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Bechyni: metr čtvereční za 40 990 Kč proti 65 460 Kč v Českých Budějovicích, tedy o 37 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 1,32 mil. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Bechyni: asi 10 210 Kč měsíčně proti 12 480 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,4 roku průměrné hrubé mzdy v Bechyni a 8,7 roku v Českých Budějovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Bechyni: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Bechyně | České Budějovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 990 Kč | 65 460 Kč | Bechyně levnější o 37 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,21 mil. Kč | 3,53 mil. Kč | Bechyně levnější o 37 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 48 382 Kč | 79 120 Kč | Bechyně levnější o 39 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 189 Kč | 231 Kč | Bechyně levnější o 18 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 210 Kč | 12 480 Kč | Bechyně levnější o 18 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 28 % | Bechyně nižší o 5,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,4 roku | 8,7 roku | Bechyně dostupnější o 37 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,5 % | 4,2 % | Bechyně vyšší o 1,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 143 Kč | 14 604 Kč | Bechyně nižší o 37 % |
| Počet obyvatel | 4 757 | 97 128 | – |
| Průměrný věk | 46,6 roku | 43,6 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −7,7 % | +3,9 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 5,0 | 35,2 | České Budějovice vyšší o 598 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,9 % | 4,1 % | České Budějovice nižší o 1,8 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,9 % | 6,2 % | Bechyně nižší o 4,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,2 % | 0,0 % | České Budějovice nižší o 0,2 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 7 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 46 | 85 | České Budějovice vyšší o 85 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 48 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Bechyně
- České Budějovice
Tabulka hodnot
| Období | Bechyně | České Budějovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 189 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 3/2026 | 189 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 12/2025 | 186 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 9/2025 | 183 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 6/2025 | 184 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 3/2025 | 182 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 12/2024 | 178 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 9/2024 | 173 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 6/2024 | 170 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 3/2024 | 167 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 12/2023 | 163 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2023 | 160 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2023 | 156 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 3/2023 | 153 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 12/2022 | 152 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 9/2022 | 152 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2022 | 150 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 3/2022 | 148 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2021 | 148 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 9/2021 | 148 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 6/2021 | 141 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2021 | 136 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 12/2020 | 130 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 9/2020 | 127 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 6/2020 | 122 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 3/2020 | 116 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2019 | 111 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 9/2019 | 110 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 6/2019 | 111 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 3/2019 | 108 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 12/2018 | 106 Kč/m² | 148 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Bechyně
- České Budějovice
Tabulka hodnot
| Období | Bechyně | České Budějovice |
|---|---|---|
| 2025 | 40 990 Kč/m² | 65 460 Kč/m² |
| 2024 | 38 548 Kč/m² | 61 860 Kč/m² |
| 2023 | 37 135 Kč/m² | 57 993 Kč/m² |
| 2022 | 33 307 Kč/m² | 52 730 Kč/m² |
| 2021 | 27 110 Kč/m² | 45 431 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz