Srovnání obcí · městys v okrese Jihlava · městys v okrese Jihlava

Batelov, nebo Kamenice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Kamenici: metr čtvereční za 37 694 Kč proti 48 534 Kč v Batelově, tedy o 22 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 590 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Batelově: asi 9 940 Kč měsíčně proti 10 690 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,4 roku průměrné hrubé mzdy v Batelově a 5,0 roku v Kamenici (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Kamenici: hrubě 6,3 % ročně z kupní ceny proti 4,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelBatelovKameniceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 48 534 Kč 37 694 Kč Kamenice levnější o 22 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,62 mil. Kč 2,04 mil. Kč Kamenice levnější o 22 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 797 Kč 43 417 Kč Batelov levnější o 1 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 184 Kč 198 Kč Batelov levnější o 7 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 940 Kč 10 690 Kč Batelov levnější o 7 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 22 % 24 % Batelov nižší o 1,7 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,4 roku 5,0 roku Kamenice dostupnější o 22 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,5 % 6,3 % Kamenice vyšší o 1,8 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 839 Kč 8 440 Kč Kamenice nižší o 22 %
Počet obyvatel 2 458 1 973 –
Průměrný věk 42,9 roku 42,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +5,0 % +1,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 26,4 15,7 Batelov vyšší o 68 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,4 % 2,3 % Kamenice nižší o 1,2 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,1 % 0,2 % Batelov nižší o 0,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 18,2 % 14,2 % Kamenice nižší o 4,0 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 69 49 Batelov vyšší o 41 %
Dojezd autem mezi obcemi 43 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
120 140 160 180 200 220 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Kamenice: 198 Kč/m² Batelov: 184 Kč/m²
  • Batelov
  • Kamenice
Tabulka hodnot
ObdobíBatelovKamenice
6/2026184 Kč/m²198 Kč/m²
3/2026185 Kč/m²196 Kč/m²
12/2025184 Kč/m²201 Kč/m²
9/2025185 Kč/m²196 Kč/m²
6/2025181 Kč/m²194 Kč/m²
3/2025183 Kč/m²190 Kč/m²
12/2024177 Kč/m²189 Kč/m²
9/2024175 Kč/m²187 Kč/m²
6/2024173 Kč/m²186 Kč/m²
3/2024172 Kč/m²185 Kč/m²
12/2023169 Kč/m²184 Kč/m²
9/2023167 Kč/m²183 Kč/m²
6/2023163 Kč/m²182 Kč/m²
3/2023160 Kč/m²180 Kč/m²
12/2022159 Kč/m²180 Kč/m²
9/2022158 Kč/m²180 Kč/m²
6/2022156 Kč/m²180 Kč/m²
3/2022154 Kč/m²178 Kč/m²
12/2021153 Kč/m²179 Kč/m²
9/2021151 Kč/m²179 Kč/m²
6/2021150 Kč/m²174 Kč/m²
3/2021148 Kč/m²173 Kč/m²
12/2020146 Kč/m²165 Kč/m²
9/2020142 Kč/m²162 Kč/m²
6/2020143 Kč/m²163 Kč/m²
3/2020140 Kč/m²163 Kč/m²
12/2019142 Kč/m²161 Kč/m²
9/2019139 Kč/m²162 Kč/m²
6/2019138 Kč/m²159 Kč/m²
3/2019138 Kč/m²153 Kč/m²
12/2018142 Kč/m²154 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Kamenice: 37 694 Kč/m² Batelov: 48 534 Kč/m²
  • Batelov
  • Kamenice
Tabulka hodnot
ObdobíBatelovKamenice
202548 534 Kč/m²37 694 Kč/m²
202446 906 Kč/m²36 980 Kč/m²
202337 016 Kč/m²39 090 Kč/m²
202234 047 Kč/m²30 755 Kč/m²
202128 063 Kč/m²24 395 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Batelov s…