Obec · okres Beroun · 109 obyvatel

Ceny bytů ve Vinařicích

Kupní ceny bytů a rodinných domů, odhad ceny bytu 2+kk a 3+kk, nájem, výnos z pronájmu a dostupnost vůči mzdě.

Byt za m²
46 031Kč
ČSÚ 2025, skupina obcí v okrese
Byt 2+kk (54 m²)
2,49 mil. Kč
odhad z ceny za m²
Byt 3+kk (75 m²)
3,45 mil. Kč
odhad z ceny za m²
Rodinný dům za m²
51 934Kč
ČSÚ, skupina obcí v okrese
Nájem 2+kk
13 880Kč/měs.
257 Kč/m², model MF
Hrubý výnos z nájmu
6,7%
roční nájem / cena

průměr skupiny obcí ČSÚ model MF

Zajímavosti z dat

Co je zajímavé na bydlení ve Vinařicích

Růst nájmů za 5 let

+30,5 %

O tolik se ve Vinařicích za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.

Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026

Podrobnosti

Nájem, nebo hypotéka?

2 830 Kč

O tolik je ve Vinařicích vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).

Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada

Podrobnosti

Proti Praze

2,6×

Tolik bytů 2+kk byste ve Vinařicích koupili za cenu jednoho v Praze (2,49 mil. Kč proti 6,39 mil. Kč).

ČSÚ, průměrné kupní ceny bytů za m² (skupina obcí), 2025

Podrobnosti

Dostupnost bydlení

5,5 roku

Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk ve Vinařicích. V Česku je to 6,9 roku.

ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji

Podrobnosti

Nájemní bydlení

5 %

Tolik obydlených bytů ve Vinařicích je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.

ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021

Podrobnosti

Výstavba

27,5

Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel ve Vinařicích dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.

ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel

Podrobnosti

Nájem v novostavbě

+14 %

O tolik se ve Vinařicích liší nájem v novostavbě (292 Kč/m²) od průměru obce (257 Kč/m²).

Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026

Podrobnosti

Byty v obcích stejné velikostní skupiny jako Vinařice v okrese Beroun se podle ČSÚ prodávají průměrně za 46 031 Kč/m², o 20 % méně než je průměr Česka.

Byt 2+kk (54 m²) by tu tedy stál zhruba 2,49 mil. Kč, byt 3+kk (75 m²) kolem 3,45 mil. Kč.

Na byt 2+kk je potřeba 5,5 roku průměrných hrubých mezd v kraji (průměr Česka 6,9 roku).

Pronájem bytu by při modelovém nájmu MF vynesl hrubě 6,7 % ročně z kupní ceny.

Cena bytů za m² (ČSÚ)
30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Česko: 57 822 Kč/m² Okres Beroun: 55 809 Kč/m² Vinařice (skupina obcí): 46 031 Kč/m²
  • Vinařice (skupina obcí)
  • Okres Beroun
  • Česko
Tabulka hodnot
ObdobíVinařice (skupina obcí)Okres BerounČesko
202546 031 Kč/m²55 809 Kč/m²57 822 Kč/m²
202441 683 Kč/m²51 208 Kč/m²53 966 Kč/m²
202339 005 Kč/m²46 223 Kč/m²49 823 Kč/m²
202236 891 Kč/m²41 594 Kč/m²45 336 Kč/m²
202133 052 Kč/m²35 882 Kč/m²38 612 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Srovnání s okresem, krajem a Českem

ÚzemíByt Kč/m²Dům Kč/m²Nájem Kč/m²VýnosMezd na byt
Vinařice 46 031 51 934 257 6,7 % 5,5
Okres Beroun 55 809 54 490 264 5,7 % 6,6
Středočeský kraj 54 794 63 587 266 5,8 % 6,5
Česko 57 822 60 092 241 5,0 % 6,9

Ceny obce = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce). „Mezd na byt“ = cena bytu 2+kk / roční průměrná hrubá mzda v kraji. Zpracoval kdezit.cz.

Bytový fond a výstavba

Dokončené byty (2025)
0
Z toho v rodinných domech
0
Dokončené byty za 10 let
3
Byty na 1 000 obyvatel za 10 let
27,5 (Česko 30,8)
Obydlené byty (SLDB 2021)
45
Podíl nájemních bytů
4,9 %
Změna počtu obyvatel za 10 let
+6,9 %

ČSÚ (výstavba, SLDB 2021, obyvatelstvo); zpracoval kdezit.cz. Stáří bytového fondu z RÚIAN doplníme po rozšíření API kdezit.

Hypotéka na byt 2+kk

10 301 Kč/měs.

Úvěr 1,99 mil. Kč (80 % ceny), sazba 4,68 %, 30 let. ČNB ARAD

To je 21 % průměrné hrubé mzdy v kraji.

Spočítat vlastní splátku

Nájem, nebo hypotéka?

Vlastní bydlení vychází levněji

Vlastní byt 2+kk vyjde měsíčně asi na 11 050 Kč (úroky, náklady vlastníka a ušlý výnos z vlastních zdrojů, bez úmoru a bez růstu cen), nájem na 13 880 Kč. Cena bytu odpovídá nájmu za 14,9 roku.

Srovnat nájem a koupi ve Vinařicích

Rizika lokality

Zastavěné území v záplavové zóně Q100
0,0 %
Zasaženo povodní 2024
0,0 %
Vysoký radonový index
40,7 %
Poddolovaná území
–

Rizika konkrétní adresy: prověřit adresu na kdezit.cz.