Srovnání obcí · město v okrese Trutnov · město v okrese Trutnov
Úpice, nebo Žacléř?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 39 498 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Trutnov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Úpici: asi 9 880 Kč měsíčně proti 10 580 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,1 roku průměrné hrubé mzdy v Úpici a 5,1 roku v Žacléři (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Žacléři: hrubě 6,0 % ročně z kupní ceny proti 5,6 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Úpice | Žacléř | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 39 498 Kč | 39 498 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,13 mil. Kč | 2,13 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 37 874 Kč | 37 874 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 183 Kč | 196 Kč | Úpice levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 880 Kč | 10 580 Kč | Úpice levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 22 % | 24 % | Úpice nižší o 1,6 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,1 roku | 5,1 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 6,0 % | Žacléř vyšší o 0,4 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 812 Kč | 8 812 Kč | – |
| Počet obyvatel | 5 379 | 3 097 | – |
| Průměrný věk | 45,1 roku | 45,9 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −5,3 % | −4,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 16,2 | 27,4 | Žacléř vyšší o 70 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 7,2 % | 5,3 % | Žacléř nižší o 1,9 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 11,7 % | 0,5 % | Žacléř nižší o 11,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 19 | 30 | Žacléř vyšší o 58 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 35 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Úpice
- Žacléř
Tabulka hodnot
| Období | Úpice | Žacléř |
|---|---|---|
| 6/2026 | 183 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2026 | 181 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2025 | 176 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2025 | 177 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 6/2025 | 172 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 3/2025 | 170 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 12/2024 | 172 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 9/2024 | 170 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 6/2024 | 168 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2024 | 167 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 12/2023 | 166 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 9/2023 | 165 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2023 | 161 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 3/2023 | 160 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 12/2022 | 160 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 9/2022 | 159 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 6/2022 | 159 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2022 | 158 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2021 | 160 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2021 | 156 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2021 | 154 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 3/2021 | 153 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 12/2020 | 143 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 9/2020 | 143 Kč/m² | 132 Kč/m² |
| 6/2020 | 140 Kč/m² | 131 Kč/m² |
| 3/2020 | 141 Kč/m² | 128 Kč/m² |
| 12/2019 | 140 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 9/2019 | 139 Kč/m² | 128 Kč/m² |
| 6/2019 | 139 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 3/2019 | 137 Kč/m² | 122 Kč/m² |
| 12/2018 | 132 Kč/m² | 120 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Úpice
- Žacléř
Tabulka hodnot
| Období | Úpice | Žacléř |
|---|---|---|
| 2025 | 39 498 Kč/m² | 39 498 Kč/m² |
| 2024 | 35 896 Kč/m² | 35 896 Kč/m² |
| 2023 | 32 422 Kč/m² | 32 422 Kč/m² |
| 2022 | 27 643 Kč/m² | 27 643 Kč/m² |
| 2021 | 22 822 Kč/m² | 22 822 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz