Srovnání obcí · město v okrese Brno-venkov · obec v okrese Brno-venkov

Tišnov, nebo Zastávka?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Tišnově: asi 13 510 Kč měsíčně proti 14 580 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Tišnově a 7,6 roku v Zastávce (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Zastávce: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.

Srovnání v číslech

UkazatelTišnovZastávkaVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 62 159 Kč 62 159 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,36 mil. Kč 3,36 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 356 Kč 54 356 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 250 Kč 270 Kč Tišnov levnější o 7 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 13 510 Kč 14 580 Kč Tišnov levnější o 7 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 28 % 30 % Tišnov nižší o 2,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,8 % 5,2 % Zastávka vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 901 Kč 13 901 Kč –
Počet obyvatel 9 270 2 483 –
Průměrný věk 42,9 roku 44,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +1,9 % −1,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 24,2 13,7 Tišnov vyšší o 76 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,3 % 4,6 % Zastávka nižší o 0,7 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 4,9 % 0,0 % Zastávka nižší o 4,9 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 2 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 83 66 Tišnov vyšší o 26 %
Dojezd autem mezi obcemi 31 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Zastávka: 270 Kč/m² Tišnov: 250 Kč/m²
  • Tišnov
  • Zastávka
Tabulka hodnot
ObdobíTišnovZastávka
6/2026250 Kč/m²270 Kč/m²
3/2026249 Kč/m²270 Kč/m²
12/2025254 Kč/m²295 Kč/m²
9/2025254 Kč/m²294 Kč/m²
6/2025246 Kč/m²285 Kč/m²
3/2025244 Kč/m²283 Kč/m²
12/2024239 Kč/m²286 Kč/m²
9/2024241 Kč/m²253 Kč/m²
6/2024238 Kč/m²242 Kč/m²
3/2024237 Kč/m²232 Kč/m²
12/2023235 Kč/m²222 Kč/m²
9/2023234 Kč/m²212 Kč/m²
6/2023233 Kč/m²208 Kč/m²
3/2023231 Kč/m²203 Kč/m²
12/2022230 Kč/m²201 Kč/m²
9/2022228 Kč/m²200 Kč/m²
6/2022227 Kč/m²199 Kč/m²
3/2022224 Kč/m²197 Kč/m²
12/2021222 Kč/m²196 Kč/m²
9/2021220 Kč/m²194 Kč/m²
6/2021219 Kč/m²188 Kč/m²
3/2021211 Kč/m²180 Kč/m²
12/2020207 Kč/m²175 Kč/m²
9/2020202 Kč/m²176 Kč/m²
6/2020204 Kč/m²169 Kč/m²
3/2020201 Kč/m²168 Kč/m²
12/2019199 Kč/m²166 Kč/m²
9/2019199 Kč/m²169 Kč/m²
6/2019198 Kč/m²169 Kč/m²
3/2019192 Kč/m²166 Kč/m²
12/2018190 Kč/m²163 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Zastávka: 62 159 Kč/m² Tišnov: 62 159 Kč/m²
  • Tišnov
  • Zastávka
Tabulka hodnot
ObdobíTišnovZastávka
202562 159 Kč/m²62 159 Kč/m²
202456 218 Kč/m²56 218 Kč/m²
202349 053 Kč/m²49 053 Kč/m²
202242 759 Kč/m²42 759 Kč/m²
202137 306 Kč/m²37 306 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Tišnov s…

Porovnat Zastávka s…