Srovnání obcí · město v okrese Jablonec nad Nisou · město v okrese Jablonec nad Nisou
Smržovka, nebo Tanvald?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 40 141 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Jablonec nad Nisou a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Tanvaldu: asi 9 620 Kč měsíčně proti 9 770 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,3 roku průměrné hrubé mzdy ve Smržovce a 5,3 roku v Tanvaldu (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Smržovka | Tanvald | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 141 Kč | 40 141 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,17 mil. Kč | 2,17 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 675 Kč | 45 675 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 181 Kč | 178 Kč | Tanvald levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 770 Kč | 9 620 Kč | Tanvald levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 22 % | 22 % | Tanvald nižší o 0,3 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,3 roku | 5,3 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,4 % | 5,3 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 977 Kč | 8 977 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 901 | 5 941 | – |
| Průměrný věk | 41,6 roku | 45,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +5,3 % | −8,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 38,5 | 17,0 | Smržovka vyšší o 126 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 6,5 % | 9,0 % | Smržovka nižší o 2,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,5 % | 3,9 % | Smržovka nižší o 3,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 100,0 % | 87,8 % | Tanvald nižší o 12,2 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 86 | 56 | Smržovka vyšší o 54 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 10 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Smržovka
- Tanvald
Tabulka hodnot
| Období | Smržovka | Tanvald |
|---|---|---|
| 6/2026 | 181 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2026 | 174 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 12/2025 | 177 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2025 | 176 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 6/2025 | 173 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2025 | 173 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2024 | 167 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 9/2024 | 169 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2024 | 168 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2024 | 167 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 12/2023 | 166 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 9/2023 | 166 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 6/2023 | 163 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2023 | 164 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 12/2022 | 164 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 9/2022 | 164 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 6/2022 | 164 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 3/2022 | 162 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2021 | 165 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 9/2021 | 164 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 6/2021 | 159 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2021 | 154 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 12/2020 | 146 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 9/2020 | 139 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 6/2020 | 132 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 3/2020 | 129 Kč/m² | 128 Kč/m² |
| 12/2019 | 131 Kč/m² | 132 Kč/m² |
| 9/2019 | 131 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 6/2019 | 136 Kč/m² | 131 Kč/m² |
| 3/2019 | 136 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 12/2018 | 132 Kč/m² | 126 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Smržovka
- Tanvald
Tabulka hodnot
| Období | Smržovka | Tanvald |
|---|---|---|
| 2025 | 40 141 Kč/m² | 40 141 Kč/m² |
| 2024 | 38 444 Kč/m² | 38 444 Kč/m² |
| 2023 | 34 662 Kč/m² | 34 662 Kč/m² |
| 2022 | 30 465 Kč/m² | 30 465 Kč/m² |
| 2021 | 23 336 Kč/m² | 23 336 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz