Srovnání obcí · město v okrese Benešov · město v okrese Benešov

Sázava, nebo Votice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 55 657 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Benešov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Voticích: asi 10 570 Kč měsíčně proti 12 260 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,6 roku průměrné hrubé mzdy v Sázavě a 6,6 roku ve Voticích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Sázavě: hrubě 4,9 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelSázavaVoticeVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 55 657 Kč 55 657 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,01 mil. Kč 3,01 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 51 862 Kč 51 862 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 227 Kč 196 Kč Votice levnější o 14 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 12 260 Kč 10 570 Kč Votice levnější o 14 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 25 % 21 % Votice nižší o 3,4 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,6 roku 6,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,9 % 4,2 % Sázava vyšší o 0,7 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 12 453 Kč 12 453 Kč –
Počet obyvatel 3 906 4 777 –
Průměrný věk 45,7 roku 43,6 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +4,1 % +4,4 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 19,5 24,3 Votice vyšší o 25 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,6 % 3,5 % –
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 6,2 % 0,8 % Votice nižší o 5,5 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 17,6 % 28,1 % Sázava nižší o 10,6 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 2 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 34 67 Votice vyšší o 97 %
Dojezd autem mezi obcemi 47 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Votice: 196 Kč/m² Sázava: 227 Kč/m²
  • Sázava
  • Votice
Tabulka hodnot
ObdobíSázavaVotice
6/2026227 Kč/m²196 Kč/m²
3/2026231 Kč/m²192 Kč/m²
12/2025231 Kč/m²189 Kč/m²
9/2025229 Kč/m²188 Kč/m²
6/2025232 Kč/m²186 Kč/m²
3/2025227 Kč/m²187 Kč/m²
12/2024234 Kč/m²189 Kč/m²
9/2024219 Kč/m²187 Kč/m²
6/2024216 Kč/m²185 Kč/m²
3/2024213 Kč/m²184 Kč/m²
12/2023211 Kč/m²182 Kč/m²
9/2023208 Kč/m²180 Kč/m²
6/2023209 Kč/m²178 Kč/m²
3/2023205 Kč/m²175 Kč/m²
12/2022204 Kč/m²174 Kč/m²
9/2022202 Kč/m²172 Kč/m²
6/2022201 Kč/m²170 Kč/m²
3/2022199 Kč/m²168 Kč/m²
12/2021195 Kč/m²167 Kč/m²
9/2021195 Kč/m²164 Kč/m²
6/2021192 Kč/m²158 Kč/m²
3/2021188 Kč/m²156 Kč/m²
12/2020177 Kč/m²148 Kč/m²
9/2020177 Kč/m²149 Kč/m²
6/2020172 Kč/m²148 Kč/m²
3/2020169 Kč/m²143 Kč/m²
12/2019163 Kč/m²139 Kč/m²
9/2019167 Kč/m²143 Kč/m²
6/2019167 Kč/m²140 Kč/m²
3/2019163 Kč/m²134 Kč/m²
12/2018160 Kč/m²123 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Votice: 55 657 Kč/m² Sázava: 55 657 Kč/m²
  • Sázava
  • Votice
Tabulka hodnot
ObdobíSázavaVotice
202555 657 Kč/m²55 657 Kč/m²
202453 001 Kč/m²53 001 Kč/m²
202348 225 Kč/m²48 225 Kč/m²
202243 517 Kč/m²43 517 Kč/m²
202135 470 Kč/m²35 470 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz