Srovnání obcí · obec v okrese Hodonín · město v okrese Hodonín
Šardice, nebo Vracov?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 699 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hodonín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Vracově: asi 11 450 Kč měsíčně proti 12 420 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Šardicích a 5,6 roku ve Vracově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Šardicích: hrubě 6,0 % ročně z kupní ceny proti 5,6 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Šardice | Vracov | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 699 Kč | 45 699 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,47 mil. Kč | 2,47 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 626 Kč | 40 626 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 230 Kč | 212 Kč | Vracov levnější o 8 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 420 Kč | 11 450 Kč | Vracov levnější o 8 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 24 % | Vracov nižší o 2,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,6 roku | 5,6 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,0 % | 5,6 % | Šardice vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 219 Kč | 10 219 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 162 | 4 528 | – |
| Průměrný věk | 44,9 roku | 44,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −0,6 % | −0,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 20,4 | 24,1 | Vracov vyšší o 18 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 7,0 % | 5,4 % | Vracov nižší o 1,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 7,6 % | 0,0 % | Vracov nižší o 7,6 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 37 | 89 | Vracov vyšší o 141 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 23 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Šardice
- Vracov
Tabulka hodnot
| Období | Šardice | Vracov |
|---|---|---|
| 6/2026 | 230 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2026 | 223 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 12/2025 | 225 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 9/2025 | 223 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 6/2025 | 224 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2025 | 231 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 12/2024 | 244 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2024 | 222 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 6/2024 | 216 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 3/2024 | 212 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2023 | 208 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 9/2023 | 203 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 6/2023 | 203 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 3/2023 | 198 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 12/2022 | 196 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 196 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2022 | 196 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2022 | 194 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 12/2021 | 192 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2021 | 194 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 6/2021 | 189 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 3/2021 | 182 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2020 | 175 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2020 | 173 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 6/2020 | 173 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2020 | 171 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2019 | 169 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2019 | 166 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2019 | 165 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 160 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 12/2018 | 158 Kč/m² | 157 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Šardice
- Vracov
Tabulka hodnot
| Období | Šardice | Vracov |
|---|---|---|
| 2025 | 45 699 Kč/m² | 45 699 Kč/m² |
| 2024 | 44 119 Kč/m² | 44 119 Kč/m² |
| 2023 | 40 303 Kč/m² | 40 303 Kč/m² |
| 2022 | 33 405 Kč/m² | 33 405 Kč/m² |
| 2021 | 27 472 Kč/m² | 27 472 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz